Kıbrıs'ta yeni bir kapı açılıyor

Perşembe 25.06.2009 22:48
Güncelleme: Perşembe 25.06.2009 22:49
ABONE OL
KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas'ın, uzun süredir gündemi meşgul eden Yeşilırmak kapısının açılması konusunda uzlaştıkları bildirildi.

Kıbrıs sorununa kapsamlı çözüm bulmayı amaçlayan müzakereleri çerçevesinde yarın 34. kez bir araya gelecek olan liderlerin Yeşilırmak kapısının açılış kararını birlikte açıklamaları bekleniyor.

Türk tarafının diğer kapılardan farklı olarak Erenköy'e karayoluyla ''serbest geçiş'' istediği Yeşilırmak kapısının açılması konusu, Rum tarafının kara yoluyla akaryakıt taşınmasına karşı çıkması nedeniyle kilitleniyordu.

Türk tarafının isteklerini kabul ettirdiği ve kapının açılması için altyapı çalışmalarına başlandığı bildirildi.
Buna göre, KKTC toprağı olan, ancak kara yolu bağlantısı bulunmayan Erenköy'e askeri malzeme hariç her türlü geçiş, Yeşil Hat Tüzüğü ve gümrüğe tabi olmadan ''serbest'' olacak.

Jeneratörlerle sağlanan elektrik ihtiyacını Kıbrıs Rum tarafı karşılayacak. Erenköy'e akaryakıt deniz yoluyla ulaşmaya devam edecek.

Küçük bir askeri birliğin bulunduğu Erenköy'e askerlerin ve ailelerinin sevki de karadan yapılabilecek.
Bu arada, uzun süredir tartışılan Erenköy'e sivil yerleşim konusunda da Rum tarafının engel çıkarmayacağı öğrenildi.

Bölgeye kara yolu yapımı, elektrik bağlanması, sınır kapısının inşası gibi çalışmaların en az 6 ay alacağı belirtiliyor.

Liderler doğrudan görüşmelerin başlayacağını duyurdukları 23 Mayıs 2008 tarihinde 3 geçiş noktasının açılması konusunda anlaştıklarını açıklamışlardı.

Talat ve Hristofyas, uzun tartışmaların ardından, daha önce, adadaki bölünmüşlüğün simgesi Lefkoşa Lokmacı Kapısı'nın 3 Nisan 2008'de açılması kararını almıştı.

Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, bugün güney Lefkoşa'da düzenlediği basın toplantısında, iki liderle güven yaratıcı önlemlerin önemini ele aldığını, bu çerçevede, Yeşilırmak Kapısı'nın açılmasında anlaşmaya varılması halinde AB'nin bölgedeki yolun yapılması için finansal desteğe hazır olduğunu liderlere söylediğini ve onları kapının açılması için cesaretlendirdiğini belirtmişti. Barroso, ''Umarım bu konuya erken bir çözüm bulunur'' ifadesini kullanmıştı.

KKTC ile Kıbrıs Rum kesimi arasında, üçü Lefkoşa'da 6 sınır kapısı var.