Rusya'da ölümlerin yarısı alkol yüzünden

Perşembe 25.06.2009 18:23
Güncelleme: Perşembe 25.06.2009 18:24
ABONE OL
Uluslararası kamu sağlığı uzmanları ekibi tarafından Rusya genelinde yapılan yeni bir araştırma, ülkede 15-54 yaş arasındaki ölümlerin yüzde 50'sinden fazlasına alkolün neden olduğunu ortaya koydu.

Rus, İngiliz ve Fransız araştırmacılar tarafından hazırlanan ve İngiltere'deki "Journal of Lancet" adlı tıp dergisinde yayımlanan raporda, söz konusu yaş aralığındaki ölümlerin yüzde 52'sinin alkolden kaynaklandığı vurgulandı.

Raporda elde edilen sonuçların, Rusya genelinde 1990-2001 yılları arasında 3 sanayi kentinde genç ve orta yaştaki 49 bin ölümle ilgili araştırma sonucu çıktığı kaydedildi.

Araştırma raporunu kaleme alan Rusya Kanser Araştırma Merkezi Başkanı Prof. David Zaridze, yaptığı açıklamada, dağılan Sovyetler Birliği'nin son Devlet Başkanı Mihail Gorbaçov döneminde alkol yasağının etkisiz hale geldiği 1987 yılından itibaren alkol tüketiminin giderek arttığını belirterek, "Bu artış da bugün yaşıyor olabilecek en az 3 milyon Rus'un hayatına mal oldu. Bu, savaş kayıplarıyla aynı benzer bir rakam" dedi.

Zaridze, Rusya'daki alkol tüketiminin 1987-1994 arasında iki katına çıktığını belirterek, "Rusya'daki ölüm ve alkol tüketimi dinamiklerine bakarsanız, alkol tüketimi arttıkça ölüm oranlarının da arttığını, alkol tüketimi düştükçe ölüm oranlarının da düştüğünü net şekilde görürsünüz" ifadesini kullandı.

Bilim adamlarının 1980'lerin sonu ve 1990'ların başındaki sosyal ve ekonomik şokların insanların daha fazla alkol tüketmesine neden olduğuna dikkat çektiğini söyleyen Zaridze, "Alkol tüketimi her zaman yoksullukla ilintili, sosyal krizlerle bağlantılı. Eğer ölüm istatistiklerine bakarsak tüm bunların ülkedeki sosyal kriz ve sosyal istikrarsızlıkla paralel şekilde geliştiğini net şekilde görürüz" diye konuştu.
Raporda, Rusların kişi başına yıllık alkol tüketiminin dünya genelindeki ortalamanın iki katı olan 6,2 litre saf alkole eşit olduğu kaydedildi.