"Somali'ye silah gönderdik"

İngiliz yayın kurumu BBC, ABD'nin Somali'deki geçici hükümete, militanlara karşı savaşta kullanmak üzere silah gönderdiğini ortaya çıkardı.

Cuma 26.06.2009 10:27
Güncelleme: Cuma 26.06.2009 10:33
ABONE OL
Amerika'nın isteği üzerine, Birleşmiş Milletler, son 18 yıldır iç savaş halinde olan Somali'ye uyguladığı silah ambargosunda bir istisna yaptı ve silah gönderilmesine izin verdi.

Amerika Birleşik Devletleri'nin Birleşmiş Milletler Daimi temsilcisi Alejandro Wolff'ün imzasını taşıyor görünen bir mektupta, Somali'ye uygulanan silah ambargosunda bir istisna yapılması talebi dile getiriliyor. Somali'deki Geçici Federal Hükümete 19 ton cephane ve makineli tüfeklerin, havan toplarının dahil olduğu ek silah gönderilmek isteniyor.

22 Mayıs tarihli mektupta, silah yardımının hava yoluyla Uganda'dan Somali'ye gönderilmesinin planlandığı söyleniyor. Amerikan yönetimi mektupta, Somali Ulusal Güvenlik Gücü'nün; gönderilmesi planlanan silahlar olmadan geçici hükümetin varlığını güvence altına alamayacağı da vurgulanıyor.

BBC'nin bu konuyla ilgili ele geçirdiği bir başka belge ise Güvenlik Konseyi'nin cevabını içeriyor. İtiraz olmaması durumunda, silah sevkıyatı için ambargoda bir istisna yapılacağı vurgulanıyor. Amerikan silahlarının Somali'ye ulaşıp ulaşmadığı henüz net değil, ancak Amerikalı bir yetkili, Somali'ye silah yardımı yapma planları olduğunu doğruladı.

Somali'de hükümet yanlısı güçler, el Kaide ile bağlantılı oldukları iddia edilen isyancı gruplarla çarpışıyor. El Şebab örgütünün yönetimindeki isyancılar, hükümeti devirmek ve Somali'de dini bir yönetimi kurmak istiyorlar.