'50 yaşında erkek, nefes almıyor...'

13 kez Grammy aldı... 750 milyon albüm sattı. Dansları ve sesiyle "Kral" oldu. Fırtınalarla dolu 50 yılın ardından kalpten öldüğünde ise, acil servis kayıtlarına böyle geçti

Cuma 27.06.2009
Güncelleme: Cumartesi 27.06.2009
ABONE OL
Pop müziğin kralı, 13 Grammy ödüllü, başarıları kadar skandallarıyla da gündemden düşmeyen ve pek çok ilke imza atan Michael Jackson'ın, önceki akşam kalp yetmezliği sonucu ölmesi, tüm dünyada tam bir şok etkisi yarattı. Dört bir yanda milyonlarca hayranı gözyaşlarına boğulurken, efsane sanatçının ölüm nedeniyle ilgili farklı iddialar ortaya atılıyor... 1958 Indiana doğumlu Michael Jackson, önceki gece Türkiye saatiyle 22.00 sıralarında, kendisiyle özleşleşen 'Neverland' adlı malikânesinde çalışan bir görevli tarafından, yerde hareketsiz halde bulundu. Görevli durumu telefonla 911 acil yardım birimine bildirdi. 8 dakika içinde olay yerine ulaşan sağlık ekipleri, ilk müdahaleyi evde yaptı.

BİR SAATLİK ÇABA

Bu aşamada geçilen ilk sıcak bilgi, şarkıcının 'nefes alamadığı' idi. Ardından Michael Jackson, bir sedye ile ambulansa taşındı. Ambulansta Jackson'a kalp masajı yapıldı ve oksijen verildi. Eve oldukça yakın mesafede bulunan ve Los Angeles'ın en büyük sağlık merkezlerinden Kaliforniya Üniversitesi (UCLA) Hastanesi'ne kaldırılan Jackson'ı taşıyan ambulansın monitöründe yer alan "50 yaşında erkek... Nefes alamıyor" ibaresi de kameralara takıldı. Doktorların bir saatlik çabası, Jackson'ı hayata döndürmeye yetmedi ve sanatçının resmi olarak 24.26'da öldüğü açıklandı.

*İŞTE SON FOTOĞRAFLARI!

*BAŞARI VE SKANDALLARLA DOLU 50 YIL! - GALERİ

*EFSANENİN HAYRANLARI ŞOKTA - GALERİ

*JACKSON'IN ÇOK KONUŞULAN DEĞİŞİMİ! - GALERİ

AJANSLAR DUYURDU

Michael Jackson'ın yakın çevresinden olay yerine ilk ulaşan, anne Katherine Jackson ile kız kardeşi şarkıcı La Toya Jackson oldu. Sanatçının yakın dostu, ünlü oyuncu Elizabeth Taylor da hastaneye ilk gelenlerdendi. İlerleyen dakikalarda da bir doktor, yakınlarına, yapılan tüm müdahalelere rağmen ünlü yıldızın kurtarılamadığı bilgisini verdi. Kardeşinin ölüm haberini almasının ardından La Toya Jackson'ın hastane kapısından gözyaşları içinde çıktığı görüldü. Bu dakikadan sonra haber ajansları da flaş gelişmeyi tüm dünyaya duyurdu: "Michael Jackson 'cardiac arrest' (kardiyak arrest) denilen ani kalp yetmezliği sebebiyle öldü!.."

ÖZEL DOKTORU KAYIP
CNN televizyonuna açıklama yapan Jackson ailesinin avukatı Brian Oxman'ın yorumu, "Aldığı ilaçlar nedeniyle yaşamını yitirmesi beklenmedik bir şey değildi" oldu. Jackson'ın ölümü üzerindeki şüpheler, özel doktorunun kayıplara karışması üzerine daha da belirgin bir hal aldı. Los Angelas polisinin şüpheli sıfatıyla aradığı ancak adı açıklanmayan kardiyoloğun aracının en son geçtiğimiz perşembe günü Jackson'ın evinin önünde görüldüğü öğrenildi. Polis, Jackson'ın ölümüne yol açan tıbbi ipuçlarının araçta bulunduğundan şüpheleniyor. CNN'in haberine göre, polisin şüphesine 911'e yapılan çağrı neden oldu. Kayıp doktor tarafından yapıldığı sanılan çağrıda, Jackson'ın nefes almadığı söylenmişti.

'Kardiyak arrest' mi öldürdü?
MICHAEL Jackson'ın ölüm sebebi olarak ilk öne çıkan neden, "Kardiyak arrest" adı verilen ani kalp yetmezliği... Ancak kesin ölüm sebebi otopsiden sonra belli olacak. Koşuyolu Kalp Eğitim ve Araştırma Hastanesi kalp cerrahı Doç. Dr. Kaan Kırali ise, bu kalp sorunu için şu bilgileri verdi: "Kardiyak arrest, ani kalp durmasından ölmek demektir. Buna kalp krizi ya da kalp ritmini bozabilecek ani ritm problemlerinin ortaya çıkması sebep olabilir. Kanser ilaçlarının da böyle bir yan etkisi bulunur. Kullandığı ilaçlar tetiklemiş olabilir. Otopside anlaşılır..."

YÜKSEK DOZ İLAÇ İDDİASI...
Öte yandan, Jackson ailesinin avukatı Brian Oxman da yaptığı açıklamada "Çevresi Jackson'ın bazı ilaçlara ulaşmasına izin verdi. Anna Nicole Smith'in aşırı dozda ilaç kullandığını düşünüyorsanız, bu Jackson'ın hayatında gördüğümüzün yanında hiç kalır" diyerek, ölümde ilaçların rolü olabileceğini vurguladı. Yakınları da, sanatçının özellikle Demerol isimli ağrı kesici ile Valium, Xanax ve Ativan gibi endişe giderici ilaçları yüksek dozlarda kullandığını iddia ediyor.

'Beyaz olmak için ameliyat geçirmedim'

750 milyon albüm satışına ulaşan Michael Jackson, kariyeri sırasında sık sık sağlık sorunları ile de gündeme geldi. Bir süredir cilt kanseri tedavisi gören Jackson, cildini beyazlaştırmak için özel tedavi gördüğü ve ameliyat olduğu iddialarını ise sürekli olarak yalanladı. Zira Jackson'ın ten rengi "vitiligo" adlı cilt hastalığı yüzünden siyahtan beyaza dönüyordu. Son yıllarda da derisi dökülmeye başlayan Jackson, maske takmadan insan içine çıkmamaya özen gösteriyordu. Sanatçının ölüm nedeninin netleşmesi için dün yapılan otopsi sonuçları birkaç hafta sonra çıkacak...

Madonna ve Taylor haberi alınca yıkıldı
ABD'li pop yıldızının beklenmedik ölümü, yıldız dostlarını da yasa boğdu. Popun kraliçesi Madonna, "Kötü haberi duyduğumdan beri sürekli ağlıyorum" dedi. Madonna, "Her zaman onun hayranı oldum. Dünya en büyük değerlerinden birini kaybetti ama müziği sonsuza kadar yaşayacak" diye konuştu. Michael Jackson'ın ilk eşi, Elvis Presley'in kızı Lisa Marie çok üzüldüğünü söylerken, Elizabeth Taylor'ın yorumu ise "Yıkıldım" oldu. ABD Başkanı Obama da "Jackson bir müzik ikonu ve muhteşem bir sanatçıydı" dedi.