Ahmedinejad'dan Batılı ülkelere tehdit

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, ''müdahaleci açıklamalarına devam etmemeleri konusunda Batılı ülkelere uyarısını'' yineledi.

Cumartesi 27.06.2009 14:01
Güncelleme: Cumartesi 27.06.2009 14:02
ABONE OL
Ahmedinejad, yargı haftası dolayısıyla düzenlenen bir konferansta yaptığı konuşmada, seçimlere ve gösterilere ilişkin ABD ve Avrupa ülkelerinin açıklamalarına değindi.

Seçimlere yüksek orandaki katılımla destan yazıldığını ve seçimlerin sistem için bir referandum özelliği taşıdığını belirten Ahmedinejad, Batılı ülkelere en iyi cevabı yine halkın verdiğini söyledi.

Batılı ülkelere hitaben, ''Müdahaleci açıklamalarınıza devam ederseniz, İran halkının cevabı çok sert ve pişman edici olacak'' diyen Ahmedinejad, ''Biliniz ki artık vur kaç dönemi sona ermiştir. Her hareketiniz, İran halkı karşısında pişmanlıkla neticelenecek'' ifadesini kullandı.

Ahmedinejad, ''Onlar, İran halkının ruh halini tahrip edebileceklerini sanıyordu, ancak bir kez daha yanıldılar, çünkü onlar, İran halkını henüz tanıyamamışlar'' dedi.

Tahrip, tahrik ve propagandayla hükümetin baskı altına alınmak istendiğini savunan Ahmedinejad, ''Hükümetin etki altında kalacağını hesaplıyorlardı, ama bilsinler ki biz bu dönemde daha güçlü bir şekilde onların karşısında yer alacağız'' diye konuştu.

''İlişkilerimizde mantık, barış ve diyalog esasına dayalı adaletin hakimiyeti için ciddi olarak çalışıyoruz'' diyen Ahmedinejad, Batılı hükümetlere atfen, ''Bundan sonra uluslararası camiada onların yakasından tutup adalet masasına çekeceğiz'' dedi.

''MASKELERİ DÜŞTÜ''
İran Cumhurbaşkanı, ''Batılı ülkelerin, insan hakları ve demokrasi iddialarını sorguladı'' ve ''bu ülkelerin insan hakları ihlallerindeki suç dosyalarının kabarık olduğunu'' söyledi.

''Mazlum milletlerin, merhametsiz ve acımasız bir şekilde Batılı ülkelerce katledildiğini'' belirten Ahmedinejad, ''Elleri milletlerin kanına bulaşanlar ve dosyaları binlece günahsızın kanıyla dolu olanlar demokrasiden dem vuruyorlar'' dedi.

Ahmedinejad, ABD Başkanı Barack Obama'nın, seçimlere ve göstericilere ilişkin açıklamalarına ilişkin olarak da şunları söyledi:

''Kedilerini ve ülkelerini idare edemeyen durumları belli birkaç Avrupa ülkesinden bir beklentimiz yok, ama Obama'nın edep ve örf dışı açıklamalarıyla içişlerimize karışmasına şaşırdık. Halbuki, değişim ve diyalogdan söz ediyordu. Bu yanlışla, onların avuçları açıldı ve yüzlerindeki maske düştü.''

''Onların bu davranışlarıyla havanda su dövdüklerini bütün dünya açıkça gördü'' diyen Ahmedinejad, daha fazla itibar kaybetmemeleri için Batılı ülkelerden davranış ve tutumlarını değiştirmelerini istedi.