Haber turu.

Cumartesi 27.06.2009
ABONE OL
Irak'ta motosikletli bomba: 13 ölü
IRAK'IN başkenti Bağdat'ta dün sabah düzenlenen bombalı saldırıda 13 kişi öldü, 45 kişi de yaralandı. Irak polisi, saldırının Bağdat'ın Şii bölgelerinden Bab El Şeyh'deki motosiklet pazarında meydana geldiğini açıkladı. Pazar yerinde çoğunluğu gençlerden oluşan kalabalığı hedef alan saldırı motosiklete yüklenen bombayla düzenlendi. Kerkük'te birkaç gün önce düzenlenen saldırıda 73, Bağdat'ın Sadr mahallesinde çarşamba günü düzenlenen bombalı saldırıdaysa 78 kişi yaşamını yitirmişti.

Obama, Ahmedinejad'ı ciddiye almadı

ABD Başkanı Barack Obama, kendisini İran'ın iç işlerine karışmakla suçlayan ve özür dilemesini isteyen İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ı ciddiye almadığını söyledi. Obama, Almanya Başbakanı Merkel ile Beyaz Saray'da yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, İranlı reformcu lider Musevi'nin "İran'da açılım isteyenlerin ruhunu yakaladığını ve Tahran sokaklarında olağanüstü cesaret gösteren halkın temsilcisi olduğunu'' söyledi.

Hizbullah'a meclis başkanlığı tesellisi

LÜBNAN'DA 7 Haziran'da yapılan seçimlere Hıristiyan partilerle ortak olarak girmesine rağmen seçimde yenilgiye uğrayan Hizbullah dün bir nebze de olsa teselli buldu. Lübnan Parlamentosu, 7 Haziran'da yapılan seçimlerden sonra ilk kez dün toplanarak, Hizbullah kanadına mensup Nebih Berri'yi Meclis Başkanı seçti. 128 milletvekilinin 90'ının, Emel Hareketi lideri Nebih Berri lehine oy kullandığı belirtildi. Berri, böylece dört yıl için Meclis Başkanlığına getirildi.

Şalit'e karşı Gazze sınırı anlaşması

2006 yılında Hamas kontrolündeki Gazze Şeridi'nde kaçırılan İsrailli asker Gilad Şalit'in Mısır'a gönderilmesi ve ailesi tarafından ziyaret edilebilmesini sağlayacak bir anlaşmaya varıldığı iddia edildi.

HAMAS-EL FETİH
İsrail' in önde gelen gazetelerinden Maariv'in ismini açıklamadığı Avrupalı diplomatlara dayandırdığı haberine göre Şalit birkaç gün içinde Mısır'a transfer edilecek. Hamas'ın serbest bırakmasını istediği mahkumların isimleri üzerinde anlaşmaya varıldığında da Şalit İsrail'e dönebilecek. ABD ve Mısır'ın arabuluculuğunda yapılan Filistinli yetkililerin katıldığı görüşmelerde kilit anlaşma maddesi esir değişimi sonrası Gazze-İsrail sınırının açılacak olması. Mahmud Abbas liderliğindeki El Fetih ile Hamas yakınlaşmasının da ilk adımı olarak görülüyo