Haber turu...

Pazar 28.06.2009
Güncelleme: Pazar 28.06.2009
ABONE OL
Hükümeti kurma görevi Hariri'nin
Lübnan Cumhurbaşkanı Michel Süleyman, hükümeti kurma görevini, parlamentodaki çoğunluk lideri Saad Hariri'ye verdi. Hariri, 128 sandalyeli Lübnan parlamentosunda, 86 milletvekili tarafından başbakanlığa aday gösterilmişti. ABD ve Suudi Arabistan'ın desteklediği Hariri'nin başkanlığındaki koalisyon, Lübnan'da bu ay yapılan seçimde İran'ın desteklediği Hizbullah ve müttefiklerini yenilgiye uğratmıştı.

Canlı yayında enerji ihalesi
Aralarında BP, Shell ve ExxonMobil gibi devlerin de bulunduğu 20 enerji şirketi, Irak televizyonunda canlı yayında yarışarak ülkenin 16 milyar ABD doları değerindeki enerji ihalesini almak için mücadele edecek. Şirketler bir tv gösterisine dönüşmesinden endişe ettikleri ihalenin yapılış biçimini eleştiriyor. Enerji devlerinden birinin yöneticisi, "Bu enerji şirketleri için Eurovision şarkı yarışması gibi bir şey" dedi.

Obama'ya Bush benzeri özel yetki
ABD Başkanı Barack Obama tıpkı selefi George W. Bush'un terör şüphelilerini, savaş kanunlarına dayanarak yargılamadan süresiz hapiste tutması yetkisini alma hazırlığında. Washington Post gazetesinin haberine göre Obama yönetimi de Guantanamo'daki 200 mahkumun kaderini belirlemek için yeni bir yasama emriyle yetki genişlemesi yoluna gitmeyi planlıyor. Bu adım bazı çevrelerce eleştirildi.

IRA karşıtı güç de silah bıraktı
Kuzey İrlanda'da 40 yıldır Katolik İrlanda Cumhuriyet Ordusu'na (IRA) karşı savaşan Ulster Gönüllü Gücü (UVF), silah bıraktığını açıkladı. İngiliz Reuters ajansına göre, IRA'nın 2005'te silah bırakmasından sonra askeri teşkilatların baskısı altında olan UVF, silah bırakmaya karar verdi.