Türkiye'nin sesleri New York'ta

ABD'nin New York kentinin ünlü parkı Central Park'ta düzenlenen ''İstanbulive: Türkiye'nin Sesleri ve Renkleri Konseri'', binlerce kişinin katılımıyla görkemli bir havada geçti.

Pazar 28.06.2009 10:34
Güncelleme: Pazar 28.06.2009 10:45
ABONE OL
Mazhar Fuat Özkan (MFÖ), Sertab Erener & Demir Demirkan, Hüsnü Şenlendirici, New York Gypsy All-Stars, Emre Yılmaz, Vassilis Saleas, Brooklyn Funk Essentials ve Christiane Karam'ın ''Central Park Yaz Konseri - Summer Stage''de sahne aldıkları konser alanına 5 binin üzerinde izleyici geldi ve kapasitenin üzerine çıkıldığı için kapılar kapatıldı. Konser Kültür ve Turizm Bakanlığının ana sponsorluğunda ve Serdar İlhan ve Mehmet Dede'nin yapımcılığında düzenlendi.

Güneşli ve sıcak bir havada başlayan konsere çoğunluğu New York ve New Jersey'de yaşayan pek çok Türk geldi. Sahneye sırayla New York Gypsy All-Stars grubu, genç müzisyen Emre Yılmaz, klarnet üstadı Hüsnü Şenlendirici, Yunanlı klarnetçi Vassilis Saleas, müzisyen Christiane Karam ve Amerikalı grup Brooklyn Funk Essentials çıktı.

Sertab Erener ve Demir Demirkan da ''Suya Boyanmış-Painted on Water'' albümlerinin eşliğinde sahne aldı. Sertab Erener ve Demir Demirkan'ın İngilizce ve Türkçe seslendirdikleri parçalarla ve coşkulu müzikleriyle Central Park'taki kalabalık dinleyici grubu coşkulu anlar yaşadı.

MFÖ
Konserde son olarak sahneye Mazhar Fuat Özkan (MFÖ) grubu çıktı. MFÖ'nün konseri sırasında izleyiciler büyük coşkuyla grubun klasikleşmiş şarkılarını, yeni parçalarını dinledi ve hepbir ağızdan söyledi.

Konser sırasında sağanak yağmurun başlamasıyla birlikte dinleyenler şemsiyelerini açtı ve Central Park rengarenk bir insan kalabağına dönüştü. MFÖ'nün şarkılarını hep bir ağızdan söyleyen çoşkulu izleyenler arasında sevinçten ağlayanlar da görüldü.

Mazhar Fuat Özkan coşkulu konserin sona ermesinin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı ve Central Park'ta ilk kez konser verdiklerini söyledi. Mazhar Alanson, ''Bizim için hakikaten aslında Şanlıurfa konseriyle Central Park konseri fark etmiyor, ama dışarıdan baktığım vakit de (Central Park) her zaman çıkılacak bir yer değil, insan kaç kere Central Park'a çıkar, o yüzden çok sevindik ve sahneye çıkmadan önce de heyecanlandık. Buradaki seyirci müthişti, hep birlikte söylediler bizimle, kendimizi Türkiye'de gibi hissettik'' dedi.

Özkan Uğur ve Fuat Güner de organizasyonun çok iyi olduğunu belirterek, yapımcı Serdar İlhan'a çok teşekkür etti. Fuat Güner Central Park'ta konser deyince aklına Amerikalı müzik grubu ''Simon & Garfunkel'' ve onların Central Park'ta verdikleri konserin geldiğini söylerken, Özkan Uğur, Central Park'ta çok ünlü grupların konser verdiklerini, bu yüzden bunun ayrı bir heyecanı olduğunu söyledi. Fuat Güner, ''Dünyanın bütün sanatçılarının çıktığı bir yere siz de çıkıyorsunuz, bu çok hoş bir şey'' diye konuştu.

SERTAB ERENER & DEMİR DEMİRKAN
Sertab Erener ve Demir Demirkan da konserin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Demirkan, konserin çok iyi geçtiğini, büyük ilgi olduğunu ve alanın çok dolu olması nedeniyle pek çok insanın da dışarıda kaldığını söyledi. Demirkan, konser sırasında seyircinin olumlu enerjisini hissettiklerini, bunun sahneye yansıdığını, ''harika bir gün'' yaşadıklarını belirtti.

Central Park'ta çok büyük konserler izlediğini belirten Sertab Erener, ''Central Park konseri veriyor olmak çok hoş bir duyguydu, o yüzden de bir ilk olması nedeniyle çok heyecanlıydı aslında'' dedi.

Demir Demirkan, sorular üzerine, ''Painted On Water-Suya Boyanmış'' grubunu Sertab Erener ile birlikte kurduklarını, bunun yeni bir proje olduğunu, Sertab ve kendisinin yeni bir albümü olmadığını ve çıkardıkları son albümün ise ''Painted On Water'' grubunun ilk albümü olduğunu vurguladı. Demirkan, birkaç yıl içinde grubun ikinci albümün de çıkacağını söyledi.

Sertab Erener, yarın Demir Demirkan ile birlikte Türkiye'ye geri döneceklerini, Türkiye'de yoğun bir programın kendilerini beklediğini, yaz sonu ise birlikte New York'a dönüp, Eylül ayında ABD'nin değişik yerinde 6-7 konser vereceklerini ve turneye çıkacaklarını söyledi.

Demirkan, önce ABD'de çıkan son albümlerinin Temmuz ayında Türkiye'de, ardından Avrupa ve Uzak Doğu'da çıkaracaklarını, İngilizce çıkardıkları albümlerinin dünyaya yönelik olduğunu söyledi. Sertab Erener de ''Painted on Water''projeleri çerçevesinde Demir Demirkan ile dünyayı gezeceklerini
belirtti.

HÜSNÜ ŞENLENDİRİCİ
Klarnet sanatçısı Hüsnü Şenlendirici, konser öncesinde yaptığı açıklamada, konserin mimarının yapımcı Serdar İlhan olduğunu, İlhan'ın New York'lular için ve Türkiye adına ABD'de çok iyi işlere imza attığını, Central Park konserinin de bu işlerden en başarılısı olduğunu ve devam edeceğini belirtti.

Daha önce Central Park'ta daha farklı bir sahnede çaldığını belirten Şenlendirici, bu konserin Türkiye için çok önemli olduğunu ve çok iyi müzisyenlerin bir araya geldiğini, bunun New Yorklular ve Türkler için iyi bir şans olduğunu söyledi.

EMRE YILMAZ
Genç müzisyen Emre Yılmaz da konser öncesinde gazetecilere Central Park'ta ilk kez çalacağını, burada çalmanın hep hayalini kurduğunu söyledi.

MFÖ'nün öncesinde sahnede çalmanın kendisi için çok büyük bir onur olduğunu belirten Yılmaz, konserde kendi albümünden iki Türkçe parça çalacağını söyledi. Yılmaz, hem Türkiye'de, hem de ABD'de müzik çalışmalarını sürdürdüğünü ve ''Only Yesterday'' isimli single'ını New York'ta Nisan ayında çıkardığını ve single'ın çok güzel ses getirdiğini söyledi.VASSILIS SALEAS
Yunanlı klarnetçi Vassilis Saleas, konser öncesinde Türk gazetecilere Yunanca yaptığı açıklamada, çok sevinçli olduğunu, Atina'dan geldiğini, Türk müzisyenlerle birlikte pek çok kez birlikte çalıştıklarını belirtti.

Central Park'ta ''Istanbulive'' konserinin devamlı olmasını istediğini belirten Saleas, Central Park'ta ilk kez çaldığını, bu yüzden de çok mutlu olduğunu söyledi. Türkiye'ye çok sık gittiğini ve orada pek çok kez konser verdiğini söyleyen Saleas, ''Türk arkadaşlarımızla birlikte muazzam bir müzik yapıyoruz, biz kardeşiz'' diye konuştu.

TURİZM ATAŞESİ ZÖNGÜR
New York Turizm ve Tanıtma Ataşesi Hasan Zöngür, konser öncesinde Türk müziğinin sesinin New York'ta duyurulacağını, Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak ''Istanbulive''a ana sponsor olduklarını kaydetti.

Zöngür, konserde Türkiye'nin en iyi müzisyenlerinin sahne aldığını, Türkiye'de çok zengin bir müzik çeşitliliği olduğunu belirterek, ''Central Park Summer Stage''ın de son derece prestijli bir mekan olduğunu söyledi. Zöngür yapımcılar Serdar İlhan ve Mehmet Dede'ye de ayrıca teşekkür etti.