'Asla unutmayacağız'

İran'daki seçimlerde yolsuzluk yapıldığını öne süren Musavi yanlıları, Türkiye'de de sokaklarda... "Rejim değişikliği peşinde değiliz" diyen İranlı eylemciler, "Oylarımız nerede?" diye soruyor

Pazartesi 29.06.2009
Güncelleme: Pazartesi 29.06.2009
ABONE OL
İranlı siyasi lider Mir Hüseyin Musavi'nin Türkiye'deki taraftarları da birçok kez eylem düzenledi. SABAH'ın bulduğu İranlı eylemciler, amaçlarının rejim değişikliği olmadığını, sadece biraz daha özgürlük ve oylarının hesabının verilmesini istediklerini söylediler. Adını S.K. olarak veren genç, "Sonuçları gördüğümüzde şok olduk" dedi. S.H. adlı genç ise, "Ülkemi seviyorum. Dünya İran'ı nükleerin peşinde, saldırgan bir ülke olarak görüyor. Bu değişmeli" diyerek aktardı görüşlerini.

'BAŞÖRTÜSÜ SORUN DEĞİL'
"Nasıl hile yapıldı?" sorumuzu "Caddelerin kenarlarında oylar bulundu. Sabahın 6'sında oy vermeye gidenler içi oyla dolu sandıklar bulmuşlar. Ahmedinecad bu kadar kendine güveniyorsa neden seçimi tekrarlatmıyor? Biz sadece oyumuzu istiyoruz. Bunu isteyenler nasıl öldürülür?" diye yanıtladı. İranlı gençler, eylemlerin başörtüsüyle ilgili olmadığını ve rejim değişikliği istemediklerini de dile getirdiler. 3 yıldır Türkiye'de bulunan S.K., "Sorunumuz ne rejim ne de başörtüsü. Biz 30 yıldır başörtüsüyle dolaşıyoruz. Zaten Musavi'nin eşi de çarşaflı. Biz özgür basın istiyoruz. Hatemi zamanında özel gazeteler vardı, Ahmedinecad hepsini kapattı. Seçimler bitince Musavi hiçbir yerde çıkıp konuşamadı. Gazetesini kapatıp çalışan 25 kişiyi tutukladılar. Musavi 'oyunuzu bulacağım' diyor. O pes etse bile, bu olanları asla unutmayacağız" dedi.