İran'da oy sayımı yeniden başladı

İran'da sonuçlarına itiraz edilen son cumhurbaşkanı seçimi ile ilgili olarak, oyların kısmi olarak yeniden sayımına bugün başlandığı bildirildi.

Pazartesi 29.06.2009 11:41
Güncelleme: Pazartesi 29.06.2009 11:49
ABONE OL
Resmi haber kaynaklarından Arapça yayın yapan El Alem televizyonu, kısmi sayımın başkent Tahran'ın 22 bölgesinde ve eyaletlerde yapıldığını belirtirken, resmi haber ajansı İRNA, kısmi sayıma Kürdistan eyaletinde başlandığını kaydetti.

Mehr haber ajansı ise Tahran'ın 40 km kadar batısındaki Kerec kentinde de üst düzey yerel yetkililerin gözetiminde kısmi sayımın başladığını bildirdi.

Anayasayı Koruyucular Konseyi, oyların yüzde 10'unun kısmen yeniden sayılabileceğini açıklamış, sonuçlara itiraz eden reformcu adaylar Mir Hüseyin Musevi ve Mehdi Kerrubi ise kısmı sayımın yetersiz olacağını belirterek, seçim sonuçlarının iptalini ve yeniden seçim yapılmasını istemişti.

Kısmi sayım sonuçlarının ilan edilip edilmeyeceği konusunda bilgi verilmedi.

ANAYASAYI KORUYUCULAR KONSEYİ, MUSEVİ İLE GÖRÜŞTÜ
İran Anayasayı Koruyucular Konseyi özel heyetinin, seçimleri kaybettiği açıklanan Mir Hüseyin Musevi ile görüştüğü bildirildi.

Konsey sözcüsü Abbas Ali Kedhudai, seçim sonuçlarına itiraz hakkında yeni bir öneri sunan Musevi ile dün gece görüşüldüğünü söyledi.

Kedhudai, şikayet ve itirazın ele alınması, şüphelerin giderilmesi için oluşturulan özel heyetin, Musevi'nin temsilcileriyle de bu sabah bir araya geldiğini kaydetti.

''Konsey, Musevi'nin son önerisini değerlendiriyor'' diyen Kedhudai, yeni önerinin içeriğine ilişkin bilgi vermedi.

Konseyin konuya ilişkin kararının ilerleyen saatlerde açıklanacağını belirten Kedhudai, rastgele belirlenecek sandıklardaki oyların yüzde 10'unun yeniden sayılmasına hazır olduklarını da yineledi.
Seçim sonuçlarına itiraz için verilen 10 günlük süre 24 Haziranda sona ermiş, Konseyin, seçimlere ilişkin usulsüzlük iddialarına açıklık getirilmesi ve tüm şüphelerin giderilmesi için beş günlük ek süre isteği, dini lider Ayetullah Ali Hamaney tarafından kabul edilmişti.

Bu süre bugün mesai saati bitiminde sona erecek, daha sonra nihai ve kesin kararın açıklanması bekleniyor.