AB yolunda on birinci durak: Vergilendirme

Çek Cumhuriyeti'nin AB dönem başkanlığının son günü olan bugün yeni bir başlık daha açılıyor: Vergilendirme. Böylece müzakerelerin öngördüğü 35 başlıktan açılan fasıl sayısı 11'e ulaştı

Salı 30.06.2009
Güncelleme: Salı 30.06.2009
ABONE OL
Avrupa Birliği (AB) ve Türkiye arasındaki tam üyelik müzakereleri başlıklarından 'vergilendirme' faslındaki müzakereler, Çek Cumhuriyeti'nin AB dönem başkanlığının son günü olan bugün açılıyor. Böylece AB müktesebatında yer alan 35 başlık arasından açılan fasıl sayısı 11'e ulaşmış olacak. Aynı günde açılması beklenen 'Sosyal Politikalar ve İstihdam' başlığının açılışı ise, Türkiye'nin bu başlıktaki açılış kriterini henüz yerine getirmemesi nedeniyle ertelendi. AB ve Türkiye arasında öğleden sonra yapılacak Hükümetlerarası Konferans'a, Türk tarafından Başmüzakereci ve Devlet Bakanı Egemen Bağış katılacak.

İSVEÇ'TEN İKİ BAŞLIK
Öte yandan, şu anda müzakere fasıllarının 14'ü, 'Güney Kıbrıs ile limanlar' ve 'Fransa' engeline takılmış durumda. Bu arada AB'nin dönem başkanlığı yarından itibaren, Türkiye'nin AB'deki en önemli savunucularından biri olarak görülen İsveç'e geçiyor. İsveç, yıl sonuna kadar Türkiye ile en az iki müzakere başlığı açmayı hedefliyor.

LİMANLAR ÇÖZÜLMEZSE ...
Önümüzdeki dönemde, siyasi engellere takılan 'Enerji' ve 'Eğitim Kültür', ayrıca Fransa'nın engellediği 'Ekonomik ve Parasal Politikalar', 'Çevre', 'Rekabet Politikası', 'İstihdam ve Sosyal Politikalar', Ankara'nın masada açılmasını beklediği müzakere başlıkları olarak açıklanıyor. Türkiye'nin Güney Kıbrıs ile limanlar sorunu ise Türkiye'nin tam üyeliğini destekleyen İsveç'in başını ağrıtacak. AB'nin yeni dönem başkanı, Türkiye'nin Güney Kıbrıs'a hava ve deniz limanlarını yıl sonuna kadar açmaması halinde, müzakere başlıklarının açılmasının da bir anlamı olmayacağı mesajını Ankara'ya verdi. Kıbrıs barış müzakerelerinin de yıl sonunda kadar bitirilmesi gerektiğinde ısrar ediyor. İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt, bir süre önce SABAH'a verdiği röportajında, Türkiye'ye limanlar konusunda 'ek süre' verilmesi ihtimalini dışlamıştı.