Brezilya artık 'İsa'nın takımı'

Brezilyalı futbolcular arasında, "Pentekostal Tarikatı" adlı bir tarikata mensup olanların sayısı giderek artıyor. Fenerli Alex ve G.Saraylı Taffarel'in de tarikat üyesi olduğu iddia ediliyor

Salı 30.06.2009
Güncelleme: Salı 30.06.2009
ABONE OL
Güney Afrika'da sekizincisi düzenlenen Konfederasyon Kupası'nın şampiyonu, önceki akşam finalde ABD'yi yenen Brezilya oldu. Ancak milyonlarca kişi tarafından izlenen maçın ardından yaşanan bir olay, hayli dikkat çekti: Brezilyalı birçok futbolcu şampiyonluk kutlamalarına "I Love Jesus-İsa'yı Seviyorum" yazılı tişörtlerle çıkması, bu ülke futbolcuları arasında giderek yayılan bir tarikat rüzgârının da kanıtı gibi. Bu oyuncuların başını ise, Real Madrid'e transfer olan Kaka ile takımın kaptanı Lucio çekti.

PROTESTANLIĞA BAĞLI...

Asıl çarpıcı iddia ise, daha önce dindarlıkları birçok kez haberlere konu olan Brezilyalı futbolcuların, Pentekostal Tarikatı'na üye oydukları... Protestan mezhebine bağlı Pentekostal Tarikatı inancına bağlı olanlar İsa'nın vücutlarına girdiğine inanıyor. Bu tarikat, yüzde sekseni Katolik olan Brezilya'ya 20'nci yüzyılın ilk yarısında girdi. İsmini Pentekost Bayramı'ndan alıyor. Brezilya'da bulunan 35 milyon evanjeliğin yüzde 70'inin bu tarikata üye olduğu tahmin ediliyor. Dünya genelinde 2 milyar olan Hıristiyanların üçte birinin bu tarikata üye olduğu da iddialar arasında.

KAKA'DAN 770 BİN EURO

Pentekostalizm tarikatına birçok Brezilyalı futbolcunun bağlı olduğu iddia edildi. İsmi geçen bu futbolcuların hem tarikatın dünyaya yayılması için uğraştıkları hem de gelirlerinin onda birini, bağlı oldukları kiliselere verdikleri öne sürüldü. Örneğin Kaka'nın sadece geçen yıl 770 bin Euro gönderdiği belirtiliyor. "İsa'nın Sporcuları" (Atletas de Cristo) olarak anılan bu futbolcular arasında Türkiye'de top koşturanların olduğu da iddia ediliyor. Örneğin bir dönem G.Saray forması giyen kaleci Taffarel, Fenerbahçe'de top koşturan Alex ve Deivid ile eski Fenerbahçeli Fabio Luciano ve Gaziantepspor'da oynayan Beto...

KAKA SÜREKLİ GİYİYOR
İtalya'nın Milan takımından İspanyol devi Real Madrid'e transfer olarak bir anda gündeme oturan Brezilya milli takımının vazgeçilmez yıldızı Kaka, Milan'da oynadığı dönemde de sık sık "İsa'ya aitim" yazılı tişörtünü giyiyordu.