Darbeye ortak tavır

Gece yarısı pijamalarıyla görevinden alınan Honduras lideri Zelaya için özel zirve düzenlendi. Dünya liderleri "Başkanlığa iade edilsin" çağrısında bulundu

Salı 30.06.2009
Son Güncelleme: Salı 30.06.2009
ABONE OL
Orta Amerika ülkelerinden Honduras önceki gün gerçekleştirilen darbeye dünyanın dört bir tarafından tepki yağarken Güney Amerika ülkeleri sürgüne gönderilen devrik Devlet Başkanı'nı bağrına bastı. BM ise Zelaya'yı Genel Kurul'da konuşma yapmak üzere New York'a davet etti. Anayasa değişikliğine karşı çıkarak askeri darbeyle görevinden alınan ve sınır dışı edilerek Kosta Rika'ya gönderilen Devlet Başkanı Manuel Zelaya için Latin Amerika liderleri özel bir zirve düzenlendi. Latin Amerika için Bolivarcı Alternatif (ALBA) adlı birliğin Zelaya'nın yeniden göreve dönmesi için Nikaragua'da organize ettiği toplantıya devrik lider de katıldı. Nikaragua'ya gidişi öncesinde konuşan Zelaya, "Ülkeme dönmek istiyorum. Ben Honduras Devlet Başkanı'yım" dedi.

CHAVEZ: HALKLAR DİRENSİN

Zelaya'yı havalimanında karşılayan Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez, askeri darbeleri ima ederek "Geçmişe dönemeyiz. Dönmek isteyenlere de izin vermeyeceğiz" dedi. Chavez, "Oligarklar oyunun kurallarını bozmak istiyorlarsa, halkların da direnmeye hakları vardır" şeklinde konuştu. Nikaragua lideri Daniel Ortega da "Honduras'ın lideri Zelaya'dır" ifadesini kullandı. 16 yıldır Orta Amerika'da meydana gelen ilk darbeye ABD Başkanı Barack Obama da tepki gösterdi. Obama, darbenin yasal olmadığını belirterek, "Zelaya, halen ülkenin cumhurbaşkanıdır" dedi. Avrupa Birliği de devrik liderin görevine iadesini istedi. 2006'da göreve gelen sol görüşlü Zelaya, görev süresinin uzatılmasını da içeren anayasa değişikliğinin referanduma gitmesinden birkaç saat önce sarayının basılmasıyla başkanlıktan sürgüne gönderilmişti.

'GELİRSE HAPSE GİRER'
Honduras ordusu, Zelaya'nın yerine meclis başkanı Roberto Micheletti'yi atamasına karşın henüz hiçbir ülke yeni başkanı tanıdığını açıklamadı. Geri dönmesi halinde Zelaya'yı cezaevine gönderme tehdidinde bulunan Micheletti, "Ne Barack Obama ne de Chavez'in ülkemi tehdit etmeye hakları yoktur" dedi.

ZENGİNLER SEVMİYORDU

Üç yıl önce göreve gelen Zelaya, özellikle yoksulların ve sendikaların desteğini almıştı. Zelaya, "Sosyalizm getirmek istiyor" diyen zengin iş çevrelerince ise sevilmiyordu.

APAR TOPAR YEMİN ETTİ
Honduras devrik liderinin Kosta Rika'ya sürgüne gönderilmesinden birkaç saat sonra yerine Meclis Başkanı atandı. Micheletti, yeni hükümet kuracağını açıkladı.