Domuz gribine karşı "ilginç" önlem

İngiltere'de, kışa doğru güçlenerek daha ölümcül olacağı tahmin edilen H1N1 virüsüne karşı bazı kişilerin "domuz gribi partileri" düzenleyerek, virüsü kapıp, bağışıklık kazanmaya çalıştıkları öne sürüldü.

Salı 30.06.2009 10:32
Güncelleme: Salı 30.06.2009 13:53
ABONE OL
BBC'nin haberine göre, bazı kişiler, çok güçlenmeden virüsü kapabilmek ve bağışıklık kazanabilmek için domuz gribi hastalarıyla bir araya gelmeye çalışıyor.

İngiltere Tabipler Birliği Kamu Sağlığı Komitesi Başkanı Dr. Richard Jarvis ise bu tür davranışların devletin virüslerle mücadelesine darbe indireceği uyarısında bulundu.

İngiltere'de görülen H1N1 virüsünün yol açtığı hastalığın hafif seyretmesine rağmen bu kişilerin kendilerini ve ailelerini tehlikeye attığını söyleyen Jarvis, ''Bunu yapmak doğru değil, unutulmamalı ki bunu yapanlar ne olursa olsun ölüm riskini üstlenmiş oluyor. Ben böyle bir şeyi yapmaya kalkışmazdım'' dedi.

Bu tür davranışların sadece hastalığın daha çok yayılmasına yol açacağını ifade eden Jarvis, İngiltere'de virüsün beklenenden daha başarılı şekilde kontrol altında tutulabildiğini de kaydetti.

İSPANYA'DA İLK ÖLÜM

Bu arada İspanya'da ilk kez domuz gribi olan bir hasta hayatını kaybetti. Durumu ağırlaşan, hamileliğinin 28. haftasında dün sezaryenle bebeği dünyaya getirilen 19 yaşındaki hastanın bugün öldüğü bildirildi.
Bebeğin sağlık durumunun ise iyi olduğu belirtildi.

Sağlık Bakanlığı, ülkede 717 domuz gribi vakası görüldüğünü, Tarragona kentinde tedavi gören 32 yaşındaki bir erkek hastanın durumunun ciddi olduğunu açıkladı.