Irak'ta ABD ordusunun çekilme takvimi başladı

ABD, 2011'de Irak'tan tümüyle çekilme planının bir parçası olarak bugün kentlerdeki askerlerini çekmeye başladı. ABD askerleri yerine güvenliği Irak ordusu sağlayacak

Salı 30.06.2009
Güncelleme: Salı 30.06.2009
ABONE OL
Bugün Irak'ta 2003'te başlayan ABD işgalinin sonuna gelindiğinin işareti olacak bir adım atılıyor. ABD Ordusu 2011'de Irak'tan tamamen çekilme planının bir parçası olarak bugün kentlerden askerlerini çekiyor. Ülkedeki 130 bin Amerikan askeri personeli bundan böyle kentin dışında bulunan askeri karargâhlarda konuşlanacak. Kent merkezlerindeki kontrol ise Irak Ordusu'na teslim edilecek. İşte çekilme takvimindeki bu önemli 'yaprak' koparılırken son bir ay içerisinde artan şiddet olayları zamanlama tartışmalarını da bu noktada şüphe konusu yapıyor.

ZAMANLAMA SORUNU
Çekilme doğru zamanda yapılıyor mu? Sonrasında ülkede şiddet olayları artacak mı? Tersine azalacak mı? İşte bu soruların cevabı Irak'taki Amerikan güçlerinin komutanı General Ray Odierno'ya göre 'Çekilme için herşey hazır" sözleriyle karşılığını buluyor. Odierno "Şimdi bizim Irak kentlerinden çekilme ve Irak güçlerinin de sorumluluk alması zamanıdır. Güvenlikte önemli gelişmeler kaydettik. Irak Ordusu da bu konuda artık yeterli eğitime sahip" dedi.

ŞİDDETTE ARTIŞ
ABD Başkanı Barack Obama'da kendisine çekilmenin zamanlaması ile ilgili sorulan bir soruya "Şiddete rağmen Irak'ın artık kontrolü sağlama konusunda yeterli kapasiteye ulaştığına inanıyorum" cevabını vermişti. Nitekim General Odierno'da son bir ay içinde artan ve 400'den fazla kişinin ölümüne neden olan Irak'taki şiddet olaylarının çekilme takviminin ötelenmesi için bir mazeret olmadığı düşüncesini "Bunlar dikkatleri kendi üstlerine çekmeye çalışan ve Irak güçlerinin başarısını gölgeleme amacındaki radikalların işleri" diyerek ortaya koydu.