Yemen yolcu uçağı düştü

Yemenia'ya ait Airbus 310 tipi yolcu uçağının Komor Adaları açıklarına düştüğü bildirilirken, enkazdan bir bebeğin sağ çıktığı açıklandı.

Salı 30.06.2009 07:36
Güncelleme: Salı 30.06.2009 17:47
ABONE OL

Havayolu şirketinin yetkilisi, uçağın 142 yolcu ve 11 kişilik mürettebat taşıdığını belirtti.
Yetkili, Yemen'in başkenti Sana'dan Komor adalarının başkenti Moroni'ye giden uçaktaki yolcular arasında Fransızlar ve Komorlular olduğunu kaydetti.

* FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ...

Komor Devlet Başkanı Yardımcısı İdi Nadhoim ise başkent Moroni'deki havaalanından Reuters ajansına yaptığı açıklamada, uçağın düştüğü yeri hala tam olarak bilmediklerini, ancak Komor Adalarını oluşturan Büyük Komor adasının Mitsamiouli kenti civarına düştüğünü tahmin ettiklerini belirtti.

Bu arada, Paris havaalanından bir sözcü, Yemenia'ya ait bir uçağın dün sabah Paris'ten havalanarak Yemen'e uçtuğunu, oradan da Moroni'ye hareket ettiğini bildirdi.

Öte yandan Afrika ve Madagaskar Havacılık Güvenliği ve Seyrüsefer Kurumu (ASECNA) temsilcisi İbrahim Kasım, Reuters ajansına yaptığı açıklamada, uçağın muhtemelen kıyıya 5-10 kilometre yaklaştığını, arama çalışmaları için sivil ve askeri botları seferber ettiklerini kaydetti.

Havaalanındaki bir BM yetkilisi de kontrol kulesinin uçakla iniş için temasa geçtiğini, ancak daha sonra bağlantının kesildiğini belirtti.

DÜŞEN UÇAKTAN BİR KİŞİ KURTARILDI

Yemenia'ya ait Airbus 310 tipi yolcu uçağının enkazından bir kişinin kurtarıldığı bildirildi.

Yemenia şirketinden Muhammed El Sumairi, denizden çıkarılan kişinin milliyetini henüz bilmediklerini söyledi.

Başkent Sana'dan Komor Adaları'nın başkenti Moroni'ye giden uçağın 142 yolcu ve 11 kişilik mürettebat taşıdığı açıklanmıştı.

DÜŞEN UÇAKTAN YENİ YÜRÜYEN BİR ÇOCUK KURTARILDI

Hint Okyanusu'ndaki Komor Adaları açıklarında düşen Yemen hava yolu şirketi Yemenia'ya ait Airbus 310 tipi yolcu uçağının enkazından yeni yürüyen bir çocuğun kurtarıldığı bildirildi.

Mısırlı kurtarma biriminin bağlı olduğu Göçmen Dairesinin yetkilisi Raşide Abdullah, kurtarılan küçük çocuğun daha önce kurtarıldığı bildirilen kişiyle aynı olup olmadığının henüz bilinmediğini belirtti.

BAZI CESETLERE ULAŞILDI

Hint Okyanusu'ndaki Komor Adaları açıklarında düşen Yemen hava yolu şirketi Yemenia'ya ait Airbus 310 tipi yolcu uçağındaki 153 kişiden bazılarının cesedinin bulunduğu bildirildi.
Yemen Sivil Havacılık yetkilisi Muhammed Abdülkadir, gazetecilere yaptığı açıklamada, Komor Adalarının başkenti Moroni'nin yaklaşık 16-17 mil açıklarında su üzerinde bazı cesetlerin ve yakıt izinin görüldüğünü belirtti.

Bu arada Fransa, kaza bölgesine 2 gemi ve bir uçak göndereceğini açıkladı. Fransa havacılık dairesinden bir yetkili de uçakta 66 Fransızın bulunduğunu ifade etti.

AIRBUS, DÜŞEN UÇAĞIN ESKİ VE HATALI OLDUĞUNU BİLDİRDİ

Fransa'daki Airbus yetkilileri, bugün Komor Adaları açıklarında düşen Airbus A310 uçağının 19 yıllık olduğunu ifade ettiler. Yetkililer, uçağın Yemen havayolu şirketi Yemenia Airways tarafından 1999'dan beri kullanıldığını ve yaklaşık 17 bin 300 seferde 52 bin saat uçtuğunu bildirdiler.

Fransa Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarı Dominique Bussereau, i- tele televizyonuna yaptığı açıklamada, Fransız sivil havacılık yetkililerinin Yemenia Airways'i yakın gözetim altına aldıklarını ve şimdiye kadar uçakta birçok hata tespit ettiklerini söyledi.

ELVERİŞSİZ HAVA KOŞULLARI NEDENİYLE DÜŞTÜĞÜ SANILIYOR

Yemen hava yolu şirketi Yemenia'ya ait Airbus 310 tipi yolcu uçağının havaalanına inmesinin beklendiği sırada hava koşullarının elverişsiz olduğu bildirildi.

Komor Adaları'nın başkenti Moroni'deki uluslararası havaalanının müdürü Hadci Madi Ali, uçağın yerel saatle 01.30'da inmesinin öngörülüğünü, uçak beklendiği sırada sert rüzgarların estiğini belirtti.

AB YEMEN HAVAYOLLARIYLA İLGİLİ ARAŞTIRMA BAŞLATIYOR


AB'nin, bir uçağı Hint Okyanusu'ndaki Komor Adaları açıklarında düşen Yemen Havayollarının güvenliğiyle ilgili araştırma yapacağı bildirildi.

AB Ulaştırma Komiseri Antonio Tajani, Yemen Havayollarının AB'nin güvenlik kara listesine alınıp alınmayacağıyla ilgili olarak güvenlik uzmanlarının araştırma yapacağını söyledi.

Tajani, Yemen Havayollarının şimdiye kadar AB'nin güvenlikle ilgili standartlarını karşıladığını ve birliğin kara listesinde olmadığını belirterek, yine de uzmanların Avrupa'daki faaliyetlerinde güvenlik seviyesini doğrulamak ve ne olduğunu görmek için Yemen Havayolları ile bağlantı kuracağını ifade etti.

YEMEN UÇAĞI YAKLAŞMA MANEVRASI SIRASINDA DÜŞMÜŞ


Yemen Hava Yollarına ait Airbus A310-300 tipi yolcu uçağının Moroni Havaalanı'na yaklaşırken manevra yaptığı sırada denize düştüğü bildirildi.

Fransa Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarı Dominique Bussereau, ''Öyle görülüyor ki, uçak yaklaşma manevrası yaptığı sırada düşmüş'' dedi.

Uçağın uluslararası normlar kıstas alındığında Komor Adaları'nın başkenti Moroni'deki havaalanının ''orta derecede'' teçhizata sahip olduğunu belirten Bussereau, ''Hava koşulları da pek parlak değildi'' ifadesini kullandı.

Hint Okyanusu'ndaki Komor Adaları açıklarında düşen Yemen hava yolu şirketi Yemenia'ya ait Airbus 310 tipi yolcu uçağında 142 yolcu ile 11 kişilik mürettebat taşıyordu. 141-140 yolcu ve mürettebatın öldüğü sanılıyor.