Asıl 'savaş' şimdi

ABD askerleri Irak kent merkezlerinden çekildi, kontrol resmen Irak güçlerine devredildi. Ancak yönetimin kaotik ülkede istikrarı ve güvenliği sağlaması ayrıca demokrasiyi oturtması gerçek savaş olarak görülüyor

Altı yıldır ABD işgali altında bulunan Irak, ülke tarihinde iz bırakan günlerden birini geride bıraktı. Dün Irak için iki açıdan tarihiydi. İlk olarak, Irak'ta Mart 2003'ten beri görev yapan Amerikan askerleri şehir merkezlerinden üslerine çekildi. İkinci olarak da 30 yıl sonra ilk kez ülkedeki petrol yataklarının geliştirilmesi için Bağdat'da 18 ülkeden 35 şirketin katıldığı ihale başladı. Başbakan Nuri El Maliki 30 Haziran'ı hem bugün ABD'nin çekilmesi hem de 89 yıl önce İngiltere'nin Irak'tan çekilmesine yol açan ihtilalin yıldönümü olması nedeniyle Milli Egemenlik Günü ilan ederek, resmi tatil ilan etti.

TEFLE KUTLADILAR

Kürt bölgesi resmi tatile çıkarken ülkenin diğer bölgelerinde halk sevincini sokaklarda tef çalarak kutladı. Fakat birçok bölgede de saldırı endişesiyle kimse sokağa çıkmadı. Maliki çekilmeyle ilgili olarak, "Mutluyuz. Boşluk oluşacağını söyleyenler kötüler" dedi. ABD'nin Irak elçisi Hill de, Iraklıların kendi sorunlarını çözmesi gerektiğini söyledi. Birçok uzman, "Irak'ta savaş asıl şimdi başlıyor" düşüncesinde.

TANSİYON UYARISI

1 Ocak 2010'da ülke genelinde, 24 Temmuz'da da Kürt bölgesinde genel seçim olduğunu hatırlatan uzmanlar, siyasi havanın ısınacağını söylüyor. 270 bini asker 600 bini bulan deneyimsiz Irak güvenlik gücünün istikrarı sağlamakta zorlanacağını belirtiyor. Çünkü Sünnilerin 95 bini bulan silahlı Uyanış Birlikleri'yle 90 bin Kürt peşmerge Maliki'nin merkezi otoritesine karşı çıkıyor. ABD askerleri şiddetin sürdüğü Musul, Diyala ve Bağdat'ın bazı semtlerinden ise çekilmedi.

BİZE ULAŞIN