Darbe 2'ye böldü

Sürgüne gönderilen Honduras lideri Zelaya yanlılarıyla güvenlik güçleri birbirine girdi. Çatışmalarda 30 kişi yaralandı. BM Genel Kurulu'nda konuşan devrik lider Zelaya ise yarın ülkesine döneceğini açıkladı

Honduras'ta ordunun Devlet Başkanı Manuel Zelaya'yı görevden almasının ardından gerilim giderek artıyor. Başkent Tegucigalpa'daki cumhurbaşkanlığı sarayının girişinde, sarayı koruyan askerlerle Zelaya yanlıları arasında çatışma çıktı. Telesur televizyonu, silah seslerinin duyulduğunu, göstericilerin güvenlik güçlerine taşlarla saldırdığını ve güvenliğin de göz yaşartıcı gazla karşılık verdiğini duyurdu. Olaylarda en az 38 kişinin gözaltına alındığını, 30 kişinin de yaralandığı açıklandı.

ZELAYA BM'DE KONUŞTU
Ülkede karışıklık sürerken Zelaya yarın Honduras'a döneceğini açıkladı. Halen bulunduğu Nikaragua'da gazetecilerin sorularını yanıtlayan Honduras lideri, "Amerikan Devletleri Örgütü Başkanı birlikte gitmeyi önerdi. Ben de kabul ettim" dedi. Zelaya BM Genel Kurul toplantısına da katılarak bir konuşma yaparken BM Genel Kurulu, Honduras'taki 'darbeyi kınayan ve ülkede başka bir iktidarı tanımadıklarını belirten' karar tasarısına imza attı. Karar ABD ve Kanada'nın da desteğiyle çıktı. İspanya Dışişleri Bakanı Miguel Moratinos da AB ülkelerinden Honhduras'taki büyükelçilerini çekmelerini istediklerini söyledi.
BİZE ULAŞIN