Devrilen devlet başkanı "uyuşturucu kaçakçılığı" ile suçlandı

Honduras'ta yeni yönetim, askeri darbeyle devrilen eski Devlet Başkanı Manuel Zelaya'yı, ABD'ye yapılan "uyuşturucu kaçakçılığı ile bağlantılı olmak" ile suçladı.

Yeni rejimin Dışişleri Bakanı Enrique Ortez, CNN televizyonunun İspanyolca kanalına verdiği demeçte, "Her gece Venezuela'ya ait uçaklar, uygun yetkililerin onayı olmadan (ülkemiz topraklarına) iniyor ve tonlarca (uyuşturucu) ve uyuşturucu kaçakçılığının ürünü olan para paketleri getiriyordu. Bütün bunlara dair kanıtlarımız var. Bu kanıtlar komşu ülkelerin de elinde. DEA da bu kanıtlara sahip" dedi.

ABD Uyuşturucuyla Mücadele İdaresi (DEA) sözcüsü Rusty Payne ise kendilerinin bu konuda bir soruşturmaları olup olmadığını ne doğrulayabileceğini ne de reddedebileceğini söyledi.

Honduras'ın yeni Devlet Başkanı Vekili Roberto Micheletti'ye de, AP'ye verdiği bir demeç sırasında Dışişleri Bakanının iddiaları soruldu. Micheletti, sadece, bu konuda herhangi bir kanıt sunmanın savcıların görevi olduğunu söyledi.

Micheletti, yarın ülkeye döneceğini açıklayan Zelaya'nın tutuklanmaktan kurtulamayacağını, çünkü kendisi hakkında bazıları uyuşturucu kaçakçılığıyla ilgili olmak üzere "birkaç tutuklama kararı" bulunduğunu belirtmişti.

BİZE ULAŞIN