Haber turu...

Lizbon'a sarı ışık yandı
Alman Anayasa Mahkemesi, AB bünyesinde değişiklikler getirecek Lizbon Antlaşması'nın ülke yasalarına uygun olduğuna karar verdi. Ancak meclisin haklarının korunması için ülke yasalarında değişiklikler yapılacak. Davada hükümeti temsil eden İçişleri Bakanı Wolfgang Schaeuble, antlaşmanın ulusal anayasaya aykırı olmadığını belirtti. Mahkeme bazı vekillerinin mahkemeye başvurmasıyla açıldı.

Komşuda 'ajan krizi' yaşanıyor
Pazar günü parlamento seçimlerine hazırlanan komşu Bulgaristan'da "komünist ajan" krizi yaşanıyor. Parlamento tarafından yayınlanan raporda milletvekili adayı 3 bin 234 kişiden 139'unun komünizm döneminde ajanmış. Listedeki isimlerin çoğu iktidardaki koalisyonun ortağı olan Türklerin Hak ve Özgürlükler Hareketi ile Sosyalist partisinden. Bu arada, seçim öncesinde sivil toplum örgütleri seçmen bilinçlendirme eylemi çerçevesinde "oyumu satmıyorum" kampanyası başlattı.

'Türkiye artık süper bir güç'
KKTC ve Kıbrıs Rum Kesimi'nde temaslarda bulunan ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Matthew Bryza, "Türkiye süper güç oldu, ABD baskı yapamaz" dedi. Bryza, bu sözleri Kıbrıs konusunda tutumunu değiştirmesi için ABD'nin Türkiye'ye baskı yapmasını isteyen Rum Meclis Başkanı Marios Karoyan'a söyledi. Bryza, Türkiye'nin artık 1970 ve 80'lerdeki konumunda olmadığını vurguladı.

BİZE ULAŞIN