Honduras'taki darbeye tepki yağıyor

Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva, Honduras Devlet Başkanı Manuel Zelaya'nın darbeyle iktidardan uzaklaştırılmasının "tehlikeli bir emsal" olduğunu, "kabul edilemeyeceğini" söyledi.

Afrika Birliği zirvesi için geldiği Trablus'ta açıklamalarda bulunan Lula, "Latin Amerika'da darbelere geri dönülmesini kabul edemeyiz" diyerek, 1960'larda bölgede darbe deneyimlerini yaşadıklarını hatırlattı.
Honduras'ta demokrasiye dönülmesi çağrısı yapan Birleşmiş Milletler kararının uygulanabilmesi için ülkesinin "elinden geleni" yapacağını bildiren Lula, "Demokrasi, gecenin geç saatlerinde devlet başkanınızı görevden alarak yerine yeni birisini atamak anlamına mı geliyor? Bu tüm uluslararası toplum için tehlikeli bir emsal" diye konuştu.

Lula, Honduras'ta demokratik sürece saygı duyulması için bu ülkeyle her türlü işbirliğine son verilmesi gerektiğini ifade etti.

2006'da iktidara gelen Zelaya, ikinci kez seçilmesinin yolunu açabilecek referandum girişiminde bulunduğu gerekçesiyle askerler tarafından devrilerek Kosta Rika'ya sürülmüş, darbe uluslararası toplumun tepkisini çekmişti.

Zelaya, dün Birleşmiş Milletler'de yaptığı açıklamada, perşembe günü ülkesine döneceğini, Arjantin Devlet Başkanı Cristina Fernandez, Ekvador Devlet Başkanı Rafael Correa ve Amerikan Devletleri Örgütü (OAS) Başkanı Jose Miguel Insulza, BM Genel Kurul Başkanı Miguel D'Escoto'nun kendisine eşlik edeceğini söylemişti. Darbeciler ise Zelaya'nın ülkesine dönmesi halinde tutuklanacağı tehdidinde bulunuyor.

AMERİKAN DEVLETLERİ ÖRGÜTÜ, ESKİ DEVLET BAŞKANININ GÖREVİNE İADESİ İÇİN 3 GÜN SÜRE VERDİ
Amerikan Devletleri Örgütü (OAS), Honduras'ta askeri darbeyle işbaşına gelen yönetime, eski Devlet Başkanı Manuel Zelaya'yı yeniden görevinin başına getirmesi için 3 gün süre tanıdı.

OAS Genel Sekreteri Jose Miguel Insulza, darbe yönetimi bu isteği yerine getirmezse, Honduras'ın örgüt üyeliğinin askıya alınması riski bulunduğunu söyledi.Insulza, açıklamasını bir "ültimatom" olarak tanımladı.

İSPANYA, HONDURAS BÜYÜKELÇİSİNİ GERİ ÇAĞIRIYOR
İspanya, Honduras Devlet Başkanı Manuel Zelaya'ya karşı yapılan darbeyi protesto etmek amacıyla Honduras'taki büyükelçisini geri çağırıyor.

İspanya Dışişleri Bakanlığından yayımlanan açıklamada, söz konusu kararın Zelaya'nın görevine geri dönmesini sağlamak amacıyla yürütülen uluslararası çabalar çerçevesinde alındığı belirtildi.Açıklamada Honduras büyükelçisinin İspanya'ya dönüş tarihi belirtilmedi.

İspanya Dışişleri Bakanı Miguel Angel Moratinos, dün AB üyesi ülkelere çağrıda bulunarak, Zelaya'nın görevine geri dönmesi konusunda yeni Honduras yönetimine baskı yapmak amacıyla bu ülkedeki büyükelçilerini geri çekmelerini istemişti.

FRANSA HONDURAS BÜYÜKELÇİSİNİ DANIŞMALARDA BULUNMAK ÜZERE GERİ ÇAĞIRDI
Fransa'nın, Honduras'taki büyükelçisini danışmalarda bulunmak üzere geri çağırdığı bildirildi.

Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner, yayımladığı açıklamada, Honduras Devlet Başkanı Manuel Zelaya'nın görevinden uzaklaştırılmasını sert bir dille kınadı.

Büyükelçiyi danışmalarda bulunmak üzere geri çağırma kararını Avrupalı ortaklarına danışarak aldıklarını belirten Kouchner, "Honduras'ın ve bulunduğu bölgenin geleceğinin demokrasiden koparılamıyacağını" kaydetti.

ZELAYA HONDURAS'A DÖNÜŞÜNÜ ERTELEDİ
Manuel Zelaya, Amerikan Devletleri Örgütünün (OAS) Honduras'ta askeri darbeyle iş başına gelen yönetime, kendisini yeniden görevinin başına getirmesi için 3 gün süre tanımasının ardından, Honduras'a dönüşünü ertelediğini bildirdi.

Zelaya, Washington'da düzenlediği basın toplantısında, OAS'nin 72 saat süre tanıdığını ve bu kararı destekleme konusunda hemfikir olduklarını kaydederek, Honduras'a yarın dönmeyi öngördüklerini, ancak OAS'ın bu kararından sonraki süreci izlemek için bu süreyi bekleyeceklerini söyledi.

Manuel Zelaya, kendisine eşlik edecek Arjantin ve Ekvador devlet başkanlarıyla birlikte yarın ülkesine döneceğini açıklamıştı.Darbe yönetimi ise dönmesi durumunda Zelaya'nın tutuklanacağını bildirmişti.


BİZE ULAŞIN