Mucize kurtuluşu anlattı

153 kişiyle Hint Okyanusu'na çakılan Yemen uçağından 14 yaşında bir kız çocuğu sağ olarak kurtuldu. Yüzme bilmeyen çocuk, uçağın enkazına tutunarak ölümü yendi.

Yemen'in başkenti Sana'dan önceki gece 142 yolcusu ve 11 kişiden oluşan mürettebatla havalanan devlet şirketi Yemen Havayolları'na ait Airbus 310 tipi uçak Komor Adaları'na iniş yaptığı sırada Hint Okyanusu'na çakıldı.

Uçaktan kurtulan tek kişinin ise 14 yaşında bir kız çocuk olduğu belirtildi. İsmi Bakari B. olarak açıklanan 14 yaşındaki kız çocuk okyanusta enkazın bir parçasına tutunarak hayatta kalmayı başardı. Yüzme bilmediği belirtilen çocuk kurtarma görevlileri gelinceye kadar saatlerce suda kaldı.

"KIZIMIN BÖYLE BİR KAZADAN KURTULACAĞINI HİÇ DÜŞÜNEMEZDİM"

Hint Okyanusu'nda Komor adaları yakınında düşen Yemen uçağından kurtulan tek yolcu olan 14 yaşındaki Baya Bakari adlı genç kızın sağlık durumunun iyi olduğu açıklandı.

Genç kızın babası Kasım Bakari, Fransız RTL radyosuna yaptığı açıklamada, kızı Baya ile telefonda konuştuğunu söyledi.

Baba Bakari, Komor adalarındaki ailesini görmek üzere annesiyle birlikte Paris'ten ayrılan kızı Baya'nın kaza sırasında uçaktan fırladığını, kendisini uçağın yanında bulduğunu anlattı.

Nazik bir genç kız olarak nitelediği Baya'nın güç bela yüzebildiğini kaydeden Bakari, kızının çok ürkek bir yapısı olduğunu ve böyle bir kazadan kurtulabileceğini hiç düşünmediğini söyledi.

Genç kızı kurtaran Komorlu Çavuş Said Abdilai de, genç kızı suda bulduklarında kendisine atılan can simidini tutamadığını, bu nedenle suya atladığını anlattı. Abdilai, kurtardıktan sonra genç kıza şekerli su verdiklerini belirtti.

Baya'nın kaldırıldığı Komor'daki hastaneden bir hemşirede de, genç kızın durumunun iyi olduğunu, ancak sağlığıyla ilgili açıklamanın daha sonra resmi olarak yapılacağını söyledi.

Yemenia hava yollarına ait Airbus 310 uçağının dün Komor açıklarında düşmesi sonucu, 14 yaşındaki Baya dışında uçakta bulunan 152 kişi yaşamını yitirmişti. Uçağın kara kutularından birinin yeri bugün belirlenmişti.

13 SAAT OKYANUSTA KALMIŞ
Hint Okyanusu'nda Komor adaları açığında dün düşen Yemen hava yollarına ait uçaktan kurtulan tek kişi olan 14 yaşındaki Bahia Bakari'nin, kurtarılmadan önce 13 saat okyanusta mücadele verdiği bildirildi.

Fransa Devlet Bakanı Alain Joyandet, Komor'daki hastanede Bahia'nın yaşadıklarını anlatırken, "Gerçek bir mucize. O yiğit bir kız... Saat 01.30'dan 15.00'e kadar uçağın bir parçasına tutundu" dedi.
Joyandet, Bahia'nın kendisini kurtarması için oradan geçen bir tekneye sinyal verecek kadar güçlü olduğunu, kesinlikle inanılmaz bir fiziki direnç gösterdiğini söyledi.

Bahia'nın bu akşam Fransa'ya götürüleceğini ve Paris'te bir hastaneye yatırılacağını anlatan Joyandet, genç kızın fiziki olarak bir tehlikesi olmadığını, ancak travma geçirdiğini kaydetti.
Bu arada, Bahia'yı hastanede bir yetkilinin ziyareti sırasında gören Associated Press muhabiri, genç kızın yüzünde yara bere, dirseğinde sargı olduğunu aktardı.

Genç kızın babası Kasım Bakari de, telefonda görüştüğü Bahia'nın Komor adalarındaki ailesini görmek üzere annesiyle birlikte Paris'ten ayrıldığını, kaza sırasında uçaktan fırlayarak kendisini uçağın yanında bulduğunu anlatmıştı.

Nazik bir genç kız olarak tanımladığı Bahia'nın güç bela yüzebildiğini kaydeden Bakari, kızının ürkek bir yapısı olduğunu, böyle bir kazadan kurtulabileceğini hiç düşünmediğini söylemişti.

Yemenia hava yollarına ait Airbus 310 uçağının dün Komor açıklarında düşmesi sonucu, 14 yaşındaki Bahia dışında uçakta bulunan 152 kişi yaşamını yitirmişti. Uçağın kara kutularından birinin yeri bugün belirlenmişti.

AP ajansı daha önce, kurtulan kızın adını "Baya" olarak duyurmuştu."KAZADAN KURTULAN İKİNCİ KİŞİ YOK"

Fransa hükümeti, Hint Okyanusu'nda Komor adaları yakınında düşen Yemen uçağından kurtulan ikinci bir kişinin olmadığını bildirdi.

Komorlu yetkililerle yardım çalışmalarının koordine edilmesine yardımcı olmak için Moroni'de bulunan Fransa Devlet Bakanı Alain Joyandet, France Info radyosuna yaptığı açıklamada, kazadan bir kişinin daha kurtulduğu haberlerini yalanlayarak, "Bu bilgiyi yalanlamak isterim. Bu yanlış bir bilgidir. Tek bir kurtulan var, ikincisi yok" dedi.

Hastane kaynakları daha önce, Moroni'deki El Maaruf hastanesinin, kazadan kurtulan başka bir kişinin daha getirileceği haberleri üzerine alarma geçtiğini belirtmişti.

Yemenia hava yollarına ait Airbus 310 uçağının dün Komor açıklarında düşmesi sonucu, 14 yaşındaki Baya Bakari dışında uçakta bulunan 152 kişi yaşamını yitirmişti. Uçağın kara kutularından birinin yeri bugün belirlenmişti.

BİZE ULAŞIN