AP, ‘Türkiye dosyası’ için yarışıyor

İsveç dün itibarı ile AB dönem başkanlığını devraldı Geçen ayki seçimlerin ardından yeniden yapılanan Parlamento'da gruplar Türkiye raportörlüğünü ele geçirmek için çalışıyor

Avrupa Parlamentosu'nun 7 Haziran seçimleri ardından, yeni oluşan siyasi grupları arasında "Türkiye raportörlüğünü" ele geçirme konusunda yarış başladı. AP, şu anda iki hafta sonra Parlamento'da yapılacak Avrupa Komisyonu'nun yeni başkanının seçimine kilitlenmiş durumda. Ancak kulislerde yeni Türkiye'nin yeni raportörü konusunda da sıkı pazarlıklar sürüyor.

TÜRKİYE'Yİ ETKİLEYECEK

AP'de siyasi grupların kendilerini göstermek için bir fırsat olarak gördüğü Türkiye raportörlüğünü üstlenmeyi siyasi grupların tümü istiyor. AP seçimleri sırasında sıksık Türkiye üzerinden siyaset yapan Hıristiyan Demokratların raportörlüğü alması Türkiye'nin işini zorlaştıracak. Bu durumda hazırlanan dönemsel raporların Türkiye'ye yönelik daha sert eleştiriler içerebileceği kaydediliyor. AB müzakereleri konusunda AP'nin yeni Türkiye raportörünün kim olacağını TBMM-AP arasındaki Karma Parlamento Komisyonu başkanlığının hangi siyasi grupta kalacağı belirleyecek. AP'nin en büyük grubunu oluşturan Hıristiyan Demokratlar yarışta, en avantajlı konumda bulunuyor. Türkiye'nin AB üyeliği konusunda ikiye bölünen bu grup, Parlamento'nun Türkiye raportörlüğünü kimseye kaptırmamakta kararlı. AP kulislerine yansıyan bilgilere göre, Parlamento'nun en fazla koltuk sayısını oluşturduğu için sorumluluğunu üstleneceği dosyaları seçme hakkına sahip olan Hıristiyan Demokratların, önümüzdeki beş yıl içinde de Türkiye dosyasını ellerinde tutmaları yüksek ihtimal olarak öne çıkıyor. Son iki yıldır Türkiye raportörlüğünü üstlenen Hollandalı milletvekili Ria Oomen Ruijten'in ise raportör olarak devam etmekte ısrarlı olduğu belirtiliyor.

İSTEYEN ÇOK
Ruijten, siyasi grubunun Türkiye'nin üyeliği konusunda ikiye bölünmesine rağmen, geçtiğimiz yıllarda nispeten dengeli raporlar hazırlamıştı. Bununla birlikte Liberal Demokratlardan Türkiye konusunda uzman olan İngiliz Parlamenter Andrew Duff ve Sosyalist gruptan Johannes Swoboda'nın adları da kulislerde dolaşıyor.

YEŞİLLER DE GÖZ DİKTİ
Türkiye'nin AB üyeliğine tam destek veren, AP içinde küçük bir grup olan Yeşiller ise, kendi grubundan KPK eş başkanı Joost Lagendijk'dan boşalan koltuğu diğer gruplara kaptırmama derdine düştü. Ancak şimdilik Yeşiller'in Lagendijk'in yerine koyacağı çok güçlü bir adayı bulunmuyor.

AP'DE YENİ GRUP BAŞKANLARI
Hıristiyan Demokratlar, Fransa Cumhurbaşkanı'nın partisi UMP'den Türkiye karşıtı Josep Daul'ü başkanlığa getirdi. Sosyalistlerin başına, Türkiye'yi destekleyen Martin Schultz getirildi. Liberal Demokratların önceki gün seçilen başkanı, Belçika'nın eski Başbakanı Guy Verhaufstadt da, Türkiye'nin üyeliğine destek veriyor.

BİZE ULAŞIN