Suda 12 saat yardım bekledi

Uçak kazasından mucizevi bir şekilde sağ kurtulan 14 yaşındaki Bakari Baya'nın yüzme bilmediği ve bir parçaya tutunduğu belirtildi

Hint Okyanusu'na çakılan 153 yolculu Yemen Havayollarına ait Airbus 310 tipi uçaktan sağ olarak kurtulan tek kişi 14 yaşındaki Bakari Baya oldu. Genç kız, yüzme bilmemesine rağmen enkazdan kopan parçaya tutunarak sağ kalmayı başardı. Fransa'nın Marsilya kentinde yaşayan ve annesiyle Komor Adaları'na giden Baya köpekbalıklarıyla dolu okyanusta can yeleği olmadan mucizevi bir şekilde sağ kaldı. Uçağın okyanusa çakıldığı sırada bir şekilde uçağın dışına sıçrayan genç kız bu şekilde hayatta kaldı. Can yeleği bile olmayan Baya enkaz parçasının üzerine tırmandı. Bu şekilde köpekbalıklarıyla dolu okyanusta can vermekten de kurtulmuş oldu. 12 saat okyanusta yaşam savaşı veren genç kızın en başta çevresinde insan çığlıkları duyduğu ancak saatler geçtikçe seslerin tamamen kesildiğini söylediği haber ajanslarına yansıdı. Kurtarma ekiplerinin bulduğu kıza, sıcak şekerli su verildi. Üzerine battaniye örtüldü. Omurları hasar gören, yüzünde ve vücudunda kesikler olan genç kız hastane odasında dinleniyor. Kızın annesi ise can verdi. Öte yandan uçağın ait olduğu Yemenia şirketi, kazada ölenlerin ailelerine en az 20 bin euro tazminat ödeyeceğini açıkladı.

MUCİZE KIZ
Baba Bakari, Komor adalarındaki ailesini görmek üzere annesiyle birlikte Paris'ten ayrılan kızı Baya'nın kaza sırasında uçaktan fırladığını, kendisini uçağın yanında bulduğunu anlattı. Bakari, kızının ürkek bir yapısı olduğunu ve böyle bir kazadan kurtulabileceğini hiç düşünmediğini söyledi. Genç kızı kurtaran Komorlu Çavuş Said Abdilai de, kızın başta can simidini tutamadığını, bu nedenle suya atladığını anlattı. Bu arada dün akşam saatlerinde uçağın karakutusu bulundu.

BİZE ULAŞIN