Yunanistan'da yasak tiryakiyi durduramadı

Yunanistan'da dün başlayan sigara yasağı tiryakilerin açık hava keyfini kaçırmadı. Yasa boşlukları da kafeterya sahiplerini sevindirdi

Yunanistan, aynı Türkiye gibi, Avrupa ülkelerinden çok sonra sigara yasağına ayak uydurmaya çalışıyor. Dün itibariyle kapalı yerlerde sigara yasağını getiren yasa, yüzde 40'ından fazlası sigara tiryakisi olan Yunan halkını şimdilik etkilemedi. Yaz sıcağından yararlanan sigara tiryakileri kahvelerini, içkilerini bar ve kafeteryaların dışındaki masalarda yudumluyor ya da açık hava, taverna ve lokantalarda yemek sonrası sigara yakma keyfinin tadını çıkarıyor.

KÜL TABLALARI KALKTI

Yasanın uygulanmasıyla kapalı yerlerde değişen tek şey, kül tablalarının "yok edilmesi" oldu. Müşterilerin çoğu sigara tiryakisi olan irili ufaklı mekân sahipleri sigara yasağından "şimdilik" etkilenmediklerini, çünkü sigara içenlerin de içmeyenlerin de yaz aylarında zaten içeride oturmadıklarını söylüyor. Kış aylarında "ne olacağını" sorduğumuzda ise "yasanın öngörmemesine karşın mekanın bir yerini camlarla kapatarak, sigara içenlere tahsis etmeyi düşündüklerinden" söz ediyorlar. Yunanlı tiryakilerin tepkisinden çok bar, cafe, taverna ya da eğlence yerleri sahiplerinin tepkilerini ciddiye alan Sağlık Bakanı Dimitris Avramopoulos, bu mekanlara bazı ayrıcalıklar tanıdı. Ebatları 70 metre kareye kadar olan mekânlar, "sigara içilir" ya da sigara içilmez" olarak iki gruba ayrılıyor. Selanik kentinde belediyelere başvuran 330 mekandan tam 327'si "bu mekanda sigara içilir" ruhsatı almayı tercih etti. 4 binden fazla benzeri mekana sahip başkent Atina'da 70 metre kareden küçük olan mekan sahiplerinin ezici bir çoğunluğu "sigara içilir" ruhsatı almak için sıraya girdi.

ELEKTRONİK SİGARA İLANLARINDA PATLAMA
Sigara yasağının uygulanmasıyla birlikte Yunan gazetelerinde boy boy "elektronik sigaraların" reklamları da yayımlanmaya başladı. Nemli nikotin ve su zerrelerinden oluşan filtreler ve mikroskobik bir pille çalışan elektronik sigarayı içenlerin ağzından, duman yerine "buhar" çıkıyor ve kemikten yapılmış sahte sigaranın ucunda kırmızı bir ışık yanıyor. Elektronik sigaranın fiyatları 80 ilâ 115 euro arasında değişiyor.

BİZE ULAŞIN