İsrail ve Hamas savaş suçu işledi

Af Örgütü, Gazze'de Ocak ayında gerçekleşen saldırıyla ilgili ilk raporunu açıkladı. İsrail'in orantısız güç kullanımı, Hamas'ın da İsrailli sivilleri hedef alması kınandı

Geçtiğimiz Ocak ayında tüm dünya İsrail'in Filistin'deki Gazze Şeridi'ne başlattığı saldırıya odaklandı. 3 hafta süren ve 18 Ocak'ta sona eren söz konusu saldırılarda 900'den fazlası sivil olmak üzere bin 400'ü aşkın insan hayatını kaybetti. Tüm dünyada geniş yankıları olan bu operasyonla ilgili olarak dün Uluslararası Af Örgütü tam 117 sayfalık bir rapor açıkladı.

"İSRAİL TEMİNAT VERSİN"
İsrail' in Gazze saldırısıyla ilgili ilk detaylı raporunu açıklayan Af Örgütü, İsrail'e çağrıda bulunarak, nüfus yoğunluğu olan bölgelerde ağır silah, beyaz fosfor ve diğer belirsiz silahları kullanmama yönünde kamuoyuna açık bir teminat vermesini de talep etti. İsrail ordusunun, kamuoyunda çok bilinmeyen ağır silahlar ve yangın çıkartmak için beyaz fosforu nüfus yoğunluğu olan bölgelerde kullanmasının üzüntüyle karşılandığı belirtilen raporda, İsrail güçlerinin Filistinlileri "insan kalkanı" olarak kullandığı ve sivillerin yardım almalarını engellediği de ifade edildi. İsrail savaş suçu işlemekle suçlandı.

"ROKET SAVAŞ SUÇUDUR"
Gazze'nin kontrolünü elinde tutan Hamas'a da çağrıda bulunan Uluslararası Af Örgütü, militanların İsrailli sivillerin üzerine roket fırlatmasının da savaş suçu olduğunu kaydetti. Aralarında bir askeri uzman olmak üzere 4 kişilik araştırma grubunun Gazze Şeridi ile İsrail'in güney kesiminde gerçekleştirilen saldırılar sırasında ve sonrasındaki fiziksel veriler ve görgü tanıkları yardımıyla hazırladığı rapor tüm dünyada geniş yankı uyandırdı.

BİZE ULAŞIN