KKTC'de domuz gribi vaka sayısı 8'e çıktı

Sağlık Bakanlığı, KKTC'de domuz gribi vaka sayısının 8'e çıktığını açıkladı.

Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Domuz Gribi şüphesiyle, Ankara Refik Saydam Hıfzıssıhha Enstitüsü'ne gönderilen son 6 numuneden bir tanesinde H1N1 virüsüne rastlandı.

Bugüne kadar toplam 26 şüpheliden alınarak gönderilen numunelerden 8'inin pozitif çıktığı belirtilen açıklamada, hastaların, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi'nde izole edilmiş bir birimde özel olarak ayrılan odalarda kontrol altında bulunduğu ve tedavilerinin sürdüğü kaydedildi.

ABD'DE VAKA SAYISI 34 BİNE YAKLAŞTI
ABD'de domuz gribi vakalarının sayısının 34 bine yaklaştığı ve bu hastalıktan ölenlerin sayısının da bir haftada yüzde 34 artarak, 170'e çıktığı bildirildi.

Hastalıkların Kontrolü ve Önlenmesi Merkezi'nin yayınladığı verilere göre, ABD'de bir haftada domuz gribi vakaları sayısı 28 binden yaklaşık 34 bine, ölü sayısı da 127'den 170'e yükseldi.

Dünya çapında bildirilen H1N1 virüsünün yol açtığı domuz gribi vakalarının yaklaşık yarısının ABD'de olduğu belirtiliyor.

Dünya Sağlık Örgütü'nün önceki verilerine göre, dünya çapında domuz gribine yaklaşık 73 bin kişi yakalandı ve bu hastalık nedeniyle 317 kişi yaşamını yitirdi.

EL SALVADOR'DA DOMUZ GRİBİNDEN İLK ÖLÜM
El Salvador'da ilk kez bir kişi domuz gribinden öldü.

Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, 9 yaşındaki bir çocuğun ağır solunum yolları sorunlarının ardından özel bir klinikte önceki gün öldüğü belirtildi.

Açıklamada, dün, özel bir laboratuvarda yaptırılan testlerin, çocuğun domuz gribinden öldüğünü gösterdiği kaydedildi.

El Salvador'da 277 domuz gribi vakasına rastlandı, 178 kişi kontrol altında tutuluyor.

BİZE ULAŞIN