Rus uzman Ermenileri uyardı

Rusya Toplumsal Odası üyesi ve resmi Birinci Kanal televizyon program yapımcısı Maksim Şevçenko, Türkiye'nin güçlü bir ülke olduğunu, sözde Ermeni soykırımı konusunda baskı yapmanın anlamsız olduğunu söyledi.

Ermeni Armİnfo haber ajansının, "Almanya Yahudi soykırımını tanıdı. Peki Türkiye neden bu olayı örnek alarak Ermeni soykırımını tanımıyor?" sorusuna Rus uzman Şevçenko şöyle yanıt verdi: "Öncelikle Almanya İkinci Dünya Savaşı'nda yenildi. Yenilgiye uğrayan Almanya öyle bir durumdaydı ki, müttefik ülkeler Berlin'e karşı istediği her şeyi yaparlardı. Türkiye'ye gelince, ne işgal ne de yenilgi söz konusu. Bu yüzden Türklerle konuşurken dikkatli olmak gerekiyor. Almanya ile kıyaslama yapmak yanlış."

Türklerin siyasi bağımsızlığını savunduğunu, yabancı orduların Türkiye'ye herhangi bir yaptırım uygulayamadığını kaydeden Şevçenko, "Türkler istediği formatı kendileri seçti. Türkiye hiçbir zaman Almanya'nın durumuna düşmez. Çünkü Türkiye güçlü ülke ve ordusu dünyanın en iyi ordularından biri. Siz Türklere Almanların komplekslerini aşılayamazsınız, bana göre bu çıkmaz sokak." diye konuştu.
Şevçenko, tarihte yaşanan acı olaylardan dolayı birilerine tarihi sorumluluk gibi kavramının hatırlatılmasını öngören konuşmaları farklı tarzda yapılmasını savundu.

Rus uzman, "Burada trajik olaylardan, insanların ölümünden, savaş ve nefretten bahsedilebilir. Zira bunların da üstesinden gelinebilir... Ama bu tarihi konularda Türkiye'ye baskı kullanılması anlamsız. Savaş sırasında tamamen farklı anlar ve faktörler hareket ediyor, ama bugün savaş yok." diye konuştu.
Rus uzman, Türk ve Ermeniler arasında sorunlara rağmen günümüzde İstanbul'da Ermeni finans kurumlarının faaliyet göstermeye devam ettiklerine de dikkat çekti.

BİZE ULAŞIN