Taliban'a Obama hançeri

ABD Başkanı Barack Obama'nın terörle savaşta yeni vizyonunu yansıtan hançer operasyonu başladı. 4 bin ABD askeri önceki gece Taliban'ın kalesi Helmand'ın kontrolünü almak için harekete geçti

Barack Obama'nın başkanlık koltuğuna oturmasıyla birlikte terörle mücadelesinde önceliği Pakistan ve Afganistan'da Taliban ve El Kaide'ya karşı düzenlenen operasyonlara odaklayan ABD dün gece yarısı son 5 yılın en kapsamlı operasyonunu başlattı. Yer Afganistan'da haşhaş yetiştiriciliğinin ve Taliban'ın merkezi Helmand eyaleti. NATO kapsamında görev yapan İngiliz askerlerinin şimdiye kadar Taliban'a karşı üstünlük sağlayamadığı bölgede tam 4 bin ABD askeri ve 650 kişilik Afgan silahlı gücü 'hançer' adı verdikleri operasyon başlatıldı.

'TÜM HEDEFLERİ PLANLADIK'
Hedef vadinin kontrolünü Taliban'ın elinden almak. Bu operasyon yıl sonuna kadar ülkedeki asker sayısını 32 binden 68 bine çıkarmayı planlayan ve son iki aydır 8 bin 500 takviye askerini bölgeye yığan ABD'nin terörle mücadele parçasının ilk adımı olarak görülüyor. Operasyonla ilgili bilgi veren ABD'li komutan Larry Nicholson "Hançer Operasyonu'nu diğerlerinden farkı katılan asker sayısı ve hedeflerinin tam olarak planlanmış olması" dedi. Taliban'a karşı başlatılan bu kapsamlı askeri mücadelenin bir diğer farkı ise sivil kayıplarında eleştiri noktası olan hava operasyonlarına gerekmedikçe başvurulmayacak olması. Siyasi uzmanlar Hançer Operasyonu'nun bir hedefinin de Ağustos ayında yapılacak Afganistan devlet başkanlığı seçiminde elde edilecek başarıyla uygun bir güven ortamı yaratmak olduğu yorumunu yapıyor.

'HALKIN GÜVENİ KAZANILACAK'
Ordu sözcüsü Bill Pelletier "Amacımız yalnızca Taliban hakimiyetine son vermekle sınırlı değil. Kontrol ele geçirilince ABD'nin düşman olmadığını halka anlatacağız. Onların güvenini kazanmak istiyoruz. Bu amaçla Taliban'ın kontrolünde olmayan sosyal kurumların kurulması için çalışacağız" dedi. 2006'dan bu yana bölgede bölgede bulunan İngilizler bu operasyonda ABD askerlerine geriden destek sağlıyor. 1996'da Afganistan'ın tümünde kontrolü ele alan Taliban ABD işgali ile merkez üslerini sınır bölgelerine çekmişti.

...mini bilgi...
ABD Hançer Operasyonu'nun bir benzerini 2004'te Irak'ta direnişin kalesi olarak görülen Felluce'de yapmıştı. 12 bin ABD askeri ve 3 bin kişilik Irak silahlı gücünün katıldığı operasyonda hedef 3 bin direnişçiydi. 6 gün süren operasyon sonrası ABD'ye 6 bin sivilin öldürüldüğü suçlamaları yöneltildi.

BİZE ULAŞIN