"Türk demokrasisinde büyük bir sıçrama olabilir"

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde askere yargı yolunu açan maddenin kabul edilmesini yorumlayan İngiliz The Economist dergisi, "bunun Türkiye demokrasisi için bir sıçrama olabileceğini" yazdı.

Meclisin "çığır açan bir maddeyi kabul ettiğine" dikkat çeken dergi, bu kanunun askerlerin sivil mahkemelerde yargılanmasının önünü açtığını ve hemen 4 gün sonra da darbe planında adı geçen Dursu Çiçek'in bir süre mahkum edildiğini aktardı.

"Eskiden Türkiye'de ordunun gürlemesi herkesi sindirirdi, her yer sessize bürünürdü" yorumunu yapan The Economist, Albay Çiçek olayının ortaya çıkmasından sonra askeri savcılığın olayı araştırdığını, ancak Albay'ı suçsuz bulduğunu hatırlattı. Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un, kabul edilen maddenin tekrar görüşülmesi için hükümete baskı yaptığını savunan The Economist, CHP'nin de yine gelişmelere muhalefet ettiği yorumunu yaptı.

Kabul edilen maddenin, askerin dokunulmazlığına en büyük meydan okuma olduğunu iddia eden dergi, şu yorumda bulundu: "Son yıllarda ordu içindeki generaller tarafından hazırlanan bazı darbe planları ve Abdullah Gül'ün Cumhurbaşkanlığını önlemeye yönelik teşebbüsler içeren belgelerin bulunması, ordunun imajına büyük zarar verdi. Bu da tam tersine AK Parti'nin imajını olumlu etkiledi. En son Dursun Çiçek'e ait olan darbe planı, Erdoğan'ı yeniden reformist biri haline getirebilir. Hükümet son günlerde Ruhban Okulu'nun açılmasını konuşuyor. Bunun yanı sıra IMF ile görüşmeler yapması da İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nı olumlu etkiledi" Türkiye'de elit kesimin kızgın olduğu yorumunu yapan The Economist, bu kesimin AK Parti'nin Türkiye'yi demokratikleştirmeye çalışan bir parti olarak görmediğine dikkat çekti. Ancak aksine Türkiye'nin demokratikleştiğine dair değişimler olduğuna işaret eden dergi, "Laik kesimin endişesi İslam'in etkisini artırması değil, son yıllarda muhafazakarların önemli çıkış yapması. Darbe günleri geride mi kaldı? Hala belki küçük bir risk vardır, ama bu çok zayıf" yorumunu yaptı.

BİZE ULAŞIN