Uçak havada parçalanmamış

Fransız Uçak Kazalarını Araştırma Komisyonu, Rio-Paris seferini yaparken, Atlas Okyanusu'na düşen uçağın havada parçalanmadığı yolunda rapor hazırladı.

Kazanın nedeninin tam olarak anlaşılmadığı belirtilen raporda, ''Uçağın havada parçalanmadığı, ancak denize hızla çarpması sonucu parçalanmış olabileceği'' görüşü ifade edildi.

Yapılan açıklamada, uçağın düşmeden önce havadaki kontrolünün, Brezilyalı hava kontrolörlerinden, Senegalli meslektaşlarına geçmesi gerektiği, ancak bunun hiçbir zaman gerçekleşmediği bildirildi.

Fransız pilotların, Senegal'in başkenti Dakar'daki hava bilgi merkezine ulaşmak için üç kez temasa geçme girişiminde bulunmalarına rağmen bunu başaramadıkları belirtilen açıklamada, Dakar'daki yetkililere, Fransız uçağının uçuş bilgilerinin ulaştırılmadığı bildirildi ve ''bunun da normal bir durum olmadığı'' vurgulandı.

Uçağın kaybolmasından neden altı saat sonra acil durum ilan edildiğinin de araştırıldığını belirten yetkililer, Brezilya makamlarının otopsi sonuçlarını da hala kendilerine iletmediğini kaydetti. Hız sensörlerinin doğrudan kazaya neden olamayacağı görüşünde birleşen yetkililer, kara kutuyu arama çalışmalarına 10 Temmuza kadar devam edileceğini açıkladı.

Kazada aralarında bir Türk vatandaşı olmak üzere 228 kişi hayatını kaybetmişti.
BİZE ULAŞIN