ABD, silahları Rusya'dan taşıyacak

Pazartesi, Rusya'ya gidecek olan Obama'nın imzalayacağı anlaşmaya göre Afganistan'da kullanılacak silahlar Rus toprağından geçecek

ABD başkanı olmasının ardından en kritik ziyaretlerinden birini pazartesi günü Rusya'ya gerçekleştirecek olan Barack Obama, Moskova'yla kritik de bir silah anlaşmasına imza atacak. Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev'in Dış Politika Danışmanı Sergey Prikhodko, Medvedev-Obama zirvesinde imzalanması beklenen anlaşmanın, ABD'nin silahlarını hava ve kara yoluyla ülke topraklarından geçirmesine olanak sağlayacağını kaydetti. Moskova, Afganistan'daki operasyonlara katkıda bulunmak için topraklarından, içinde silah bulunmayan Amerikan kargolarının geçişine izin veriyordu. Analistler, iki ülkenin Bush yönetimi sırasında bozulan ilişkilerin düzeltilmesi için çaba harcadığını, Moskova'nın Obama ziyareti öncesinde jest yaptığını kaydettiler.

ABD ASKERİ KAÇIRILDI
Öte yandan ABD'nin Afgan ordusunun desteğinde düzenlediği "Kılıç Darbesi" operasyonunda bir Amerikan askerinin kaçırıldığı kaydedildi. Amerikan ordusunun verdiği bilgiye göre, üssünü terk ettikten sonra kaybolan asker Taliban tarafından bilinmeyen bir yere götürüldü. Amerikan ve Afgan güçleri askerin bulunması için tüm yolları kapattı. Yetkililer henüz fidye istendiğine ilişkin bir bilginin kendilerine ulaşmadığını belirttiler.
BİZE ULAŞIN