AB'den İran'a baskı

İran'ın, İngiltere'nin Tahran Büyükelçiliği'nde çalışan 2 İranlı'yı yargılama kararı, AB'yi diplomatik adıma zorladı. AB, İranlı üst düzey yetkililerin üye ülkelerin topraklarına girişini engelleme yolunda

Cumartesi 04.07.2009
Son Güncelleme: Cumartesi 04.07.2009
ABONE OL
İngiltere ve AB ülkeleri, İngiltere'nin Tahran Büyükelçiliği'nin gözaltındaki iki İranlı çalışanının salıverilmesi için uğraşırken, Tahran'dan bu kişilerin mahkemeye çıkarılacağı haberi geldi. İngiltere İran'dan acil açıklama istedi. AB ülkeleri de İran büyükelçilerini dışişlerine çağırmak başta olmak üzere, İran yönetimine karşı ortak bir tavır almayı planlıyor. İran Anayasayı Koruyucular Konseyi'nin Genel Sekreteri Ayetullah Ahmed Cenneti dün Tahran Üniversitesi bahçesinde cuma hutbesi verdi. Cenneti, 12 Haziran cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra patlak veren gösterilerden dolayı, İngiltere'nin Tahran Büyükelçiliği'nde görevli bazı İranlıların mahkemeye çıkarılacağını söyledi.

KADİFE DEVRİM PLANI

Tahran'da 28 Haziran'da büyükelçilikte çalışan 9 İranlının gözaltına alındığı, ardından yedisinin salıverildiği olaylarla ilgili olarak konuşan Cenneti, "Kadife devrim yapmak için bütün bu tahrip ve kargaşalar önceden planlandı. İngiltere, seçimlerden sonra olası olaylar için İran'daki vatandaşlarını toplu yerlerde olmamaları konusunda aylar önceden uyarmıştı'' dedi. Cenneti, İngiltere'nin Tahran Büyükelçiliği'ni "kitle iletişim araçları ve yerel personeliyle korsan gösteri ve tahrip olaylarında önemli roller oynamakla'' suçladı.

TOPYEKÛN TEPKİ
İngiltere Dışişleri Bakanlığı ise iddiaların tümüyle asılsız olduğunu açıklayarak İran'dan acil bir açıklama istedi. Almanya'da yayımlanan Financial Times gazetesinin isimini açıklamadığı bir AB yetkilisine dayandırdığı haberinde İran'a olası bir AB yaptırımının gündemde olduğunu yazdı. AB üyesi ülkeler, İran'ın üst düzey yetkililerinin AB toprağına girişini engellemeyi planlıyorlar. AB ülkeleri de, İngiltere'nin Tahran Büyükelçiliği'nde görevli iki İranlıyla ilgili kararını protesto için başkentlerindeki İranlı büyükelçileri dışişlerine çağırarak ortak tepki gösterme kararı aldı. Bu arada İran meclisi "terörizmi destekleyen ülkelerle ekonomik ve ticari ilişkilerini gözden geçirme ve sınırlandırma" kararı alarak, dışişleri'ne uygulama talimatı verdi.