Son 24 saatte 7. füze denemesi

Güney Kore, Kuzey'in 7. füze denemesini yaptığını bildirdi.

Kuzey Kore'nin, son 24 saatte 7. kez füze denemesinde bulunduğu bildirildi.Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı, bu sabah 6 füze denemesi yapan Kuzey Kore'nin doğu kıyısından bir deneme daha yaptığını açıkladı.

Güney'in haber ajansı Yonhap'ın askeri yetkililere dayanarak verdiği haberde, Kuzey'in denediği füzelerin, kısa menzilli olarak kabul edilen Scud füzeleri olduğu belirtildi.

Reuters haber ajansının haberinde de, füzelerin 400-500 kilometre menzili bulunduğu belirtildi.

Nükleer çalışmaları ve füze denemeleriyle uluslararası tepkileri üzerine çeken Kuzey Kore, iki gün önce de 4 füze denemesi yapmıştı.

GÜNEY KORE VE JAPONYA'DAN KINAMA
Güney Kore ve Japonya, Kuzey Kore'nin füze denemelerini kınadı.

Güney Kore ajansı Yonhap'ın haberine göre, Dışişleri Bakanlığının açıklamasında, "Bu, BM Güvenlik Konseyi kararlarını ihlal eden provokatif bir eylemdir" denildi.

Japonya Dışişleri Bakanlığının açıklamasında da füze denemeleri şiddetle protesto edilerek, denemelerin "komşu ülkelerin güvenliğine karşı ciddi bir provokasyon eylemi" olduğu belirtildi.

Kuzey Kore'nin son 24 saatte 7 füze denemesi yaptığı açıklanmıştı. Güney Kore, test edilen füzelerin kısa menzilli olarak nitelendirdiği Scud füzeleri olduğunu bildiriyor.

Pyongyang yönetiminin ayrıca 300'den fazla da orta menzilli Rodong füzesine sahip olduğu tahmin ediliyor.

BİZE ULAŞIN