'Etnik şiddet yeniden başlarsa planlar değişir'

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, asker botuyla yaptığı Irak'taki temasları sırasında "Ülkede etnik şiddet yeniden başlarsa planlarımız değişir" dedi

Üç gün önce sürpriz bir ziyaret yaparak geldiği Irak'ın başkenti Bağdat'ta temaslarını sürdüren ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ülkede etnik veya dini şiddetin yeniden başlamaması uyarısında bulundu. Şiddet olaylarının artışı halinde ABD'nin planlarının değişeceğini belirtti.

KUM FIRTINASI ENGELİ

Irak Başbakanı Nuri el Maliki ile yaptığı görüşmenin ardından yaptığı açıklamada da, "Irak'ta barışa ve istikrara giden yolun hala zorlu" olduğunu söyledi ve Iraklıları, aralarındaki anlaşmazlıkları çözmek için "siyasi önlemler almaya ve siyasi süreci kullanmaya" çağırdı. Öte yandan Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık El Haşimi'den, Biden'a bir eleştiri geldi. Haşimi, "Biden, Irak'a kabarık ama boş bir dosyayla gelmiş. Buraya daha önemli konularla gelmesini isterdim. Irak'ta yaşanan problemler ABD'den kaynaklanmaktadır. Bu yüzden ABD, Irak'a güvenlik ve siyasi destek vermek zorundadır" diye konuştu. Joe Biden dün Irak'ın kuzeyindeki Erbil kentine yapacağı ziyareti kum fırtınası nedeniyle iptal etmek zorunda kaldı.
BİZE ULAŞIN