Honduras'ın üyeliği askıya alındı

Amerikan Devletleri Örgütü (OAS), devrik devlet başkanı Manuel Zelaya'nın göreve iadesi için verdiği ültimatomu yerine getirmeyen Honduras'ın üyeliğini askıya aldı.

OAS, Honduras'ta darbeden sonra iktidara gelen yetkililerin düne kadar tanınan sürede talebi yerine getirmemesinin ardından, Washington'daki toplantısında Honduras'ı üyelikten çıkardı.

Honduras'taki geçici yönetimin başkanı Roberto Micheletti, dün yaptığı açıklamada, OAS'ın bir mahkeme değil, siyasi bir kuruluş olduğunu, örgütün kendilerini yargılayamayacağını söylemişti.

2006'da iktidara gelen Zelaya, 2010'da görev süresinin dolmasından sonra ikinci kez seçilmesinin yolunu açabilecek referandum girişiminde bulunduğu gerekçesiyle geçen pazar günü askeri darbeyle görevden uzaklaştırılmıştı.

"ZELAYA'NIN UÇAĞININ İNMESİNE İZİN VERİLMEYECEK"

Honduras'ta darbe yönetimi, devrilen devlet başkanı Manuel Zelaya ülkeye geri dönme girişiminde bulunursa uçağının inmesine izin verilmeyeceğini bildirdi.

Darbeden sonra kurulan yönetimin Dışişleri Bakanı Enrique Ortez, "Dönmesine izin verilmemesi yönünde emir verdim. Pervasızlığa izin veremeyiz" dedi.

28 Haziranda darbeyle görevden uzaklaştırılan ve ülke dışına gönderilen Zelaya, bugün ülkesine dönmekte kararlı olduğunu söylemişti.
BİZE ULAŞIN