'Irkçılığa karşı sandıktayız'

Bulgar halkı bugün sandık başında. Türk partisi HÖH'nin Türkiye temsilcisi Hatipoğlu Türkiye'de oy kullanacaklara bu mesajı verdi

Bulgaristan'da bugün sonucu ülkede yaşayan Türk azınlığı da yakından ilgilendiren genel seçimler için 6 milyon kayıtlı seçmen sandık başına gidiyor. İktidara talip ırkçı ve Türk karşıtı söylemli GERB ve ATAKA partilerinin gölgesinde girilen seçimlerde Ahmet Doğan'ın başkanı olduğu Türk partisi Haklar ve Özgürlükler Hareketi'nin (HÖH) hedefi ise iktidar ortağı olarak gücünü sürdürmek. Seçim öncesi SABAH'a değerlendirmelerde bulunan HÖH Türkiye temsilcisi Enver Hatipoğlu, Bulgaristan'da son dönemde yeniden artan ırkçı söylemlere dikkat çekerek, katılımcı demokrasi için herkesi oy kullanmaya çağırdı.

'TÜRKLERİ ATALIM'
Hatipoğlu, "Şu anda iktidara talip olan GERB ve ATAKA Partileri ırkçı yapıya sahip. Aşırı ırkçı olan ATAKA, 'Türkler Bulgaristan'dan atılmalı' ve 'Çingeneler sabun yapılmalı' söylemini savunuyor. GERB Partisi'nin Başkanı Bajko Borisov da 'Asimilasyon haklıydı, ancak yanlış yapıldı. Yaşlılar ve orta yaşlılardan değil, 10 yaş grubuna kadar olan çocuklardan başlanıp 3 nesil sonra adı, Ahmet Kerimov olan çocuğun ismi Ivan Boris Draganov olacaktı' diyor. Bu da demektir ki ırkçı yaklaşım hala devam ediyor. Bunu bozacak olan bizim bugünkünden daha güçlü bir şekilde parlamentoya girmemiz, hükümete ortak olmamız veya biz olmadan Bulgaristan'da hükümet kurulamamasını sağlamamızdır" diye konuştu. Türkiye'de oy için 123 sandık hazırlandığı bunlardan 36 sandığın İstanbul'da olduğunu da anlatan Hatipoğlu GERB partisinin birinci olması, ATAKA gibi diğer partilerin de yükselişe geçmesi halinde durumun vahim olacağını söyledi. Hatipoğlu "Bu tablo böyle giderse önümüzdeki yıllarda ırkçı partilerin koalisyonu Bulgaristan'ı yönetecek. Oysa Hak ve Özgürlükler Hareketi Partisi Bulgaristan ve Balkanlar'da barışın teminatı olarak iktidarda yerini almalı" dedi.

KRİZ İKTİDARI SARSTI

Yaklaşık 8 milyon nüfusa sahip Bulgaristan'ın yüzde 10'u Türk kökenli Bulgaristan vatandaşları oluşturuyor. HÖH, etnik anlayıştan uzak bir yapıya sahip olması nedeniyle iktidardaki Sosyalist Parti'nin ortağı olarak parlementoda bulunuyor. Sosyalist Parti'nin lideri ve Başbakan Sergei Stanişev'in iktidarı ekonomik kriz sonrası güç kaybetmişti.

IRKÇI PARTİDEN 'ÇİFTE VATANDAŞ' PROTESTOSU
Bulgaristan siyasetinde son dönemde yükselen ırkçı söylem seçim kampanyalarına da damgasını vurdu. Muhalefet partileri yandaşları Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) parti merkezi önünde toplanarak Türkiye'de bu yıl 123 seçim noktası açılmasını protesto etti. HÖH Genel Başkanı Ahmet Doğan bu adımla çifte vatandaşlık taşıyanlardan yararlanarak 120 bin oyu kendi partisine kazandırmaya çalışmakla suçlandı. 240 kişilik Bulgaristan Parlamentosu'nda HÖH'nin 34 milletvekili bulunuyor. Bunlardan bir tanesi başbakan yardımcısı olmak üzere kabinede 3 bakan da temsilci olarak yer alıyor. Parti ayrıca, bu yıl yapılan seçimlerde Avrupa Parlamentosu'na 3 temsilci gönderdi.

BİZE ULAŞIN