"Türkiye tehdit değil, şans"

İngiltere Dışişleri Bakanı David Miliband, Türkiye'nin AB üyeliği karşıtı Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ve Almanya Başbakanı Angela Merkel gibi Avrupa liderlerine karşı Türkiye'yi savundu.

Miliband, "OECD'nin ön tahminlerine göre, Türkiye 2017 yılında dünya genelinde en yüksek ekonomik büyüme kaydeden ikinci ülke olacaktır. Ayrıca ülke, Orta Doğu ve Orta Asya'dan alınacak petrol ve gazın naklinde önemli bir transit güzergâhı olabilir. Bu durumda Türkiye, Avrupa için bir tehdit değil, bir şanstır" dedi.

David Miliband, Alman Frankfurter Allgemeine Zeitung gazetesi için kaleme aldığı makalede Türkiye'nin AB üyeliğini savundu. ABHaber'e göre, Miliband, Sarkozy ve Merkel gibi Türkiye'nin AB üyeliğine karşı çıkanların dile getirdiği argümanları makalesinde verdiği örneklerle çürüttü.

"AB'nin genişlemesine karşı artan direniş, dış sınırlarımızda barış ve refahı teşvik etme olanaklarımızı tehlikeye düşürmektedir" diyen Miliband, "Ancak bunların her ikisi de savunmamız ve geliştirmemiz gereken önemli projelerdir" ifadesini de kullandı. Miliband, Türkiye ile ilgili olarak da şunladı yazdı:

"Şartları yerine getirdikleri takdirde, Türkiye ve Batı Balkan ülkelerine, AB üyeliği konusunda verdiğimiz sözlere bağlı kalmamız gerekmektedir. OECD'nin ön tahminlerine göre, Türkiye 2017 yılında dünya genelinde en yüksek ekonomik büyüme kaydeden ikinci ülke olacaktır. Ayrıca ülke, Orta Doğu ve Orta Asya'dan alınacak petrol ve gazın naklinde önemli bir transit güzergâhı olabilir. Bu durumda Türkiye, Avrupa için bir tehdit değil, bir şanstır.''

BİZE ULAŞIN