"94 bin 512 kişiye bulaştı"

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), H1N1 virüsünün 94 bin 512 kişiye bulaştığını bildirdi.

DSÖ, internet sitesinde yaptığı açıklamada, cuma gününden bu yana 4 bin 591 yeni vaka görüldüğünü, 47 kişinin hastalıktan öldüğünü belirtti.

Vaka sayısının Arjantin'de 898, Avustralya'da 730, Tayland'da 662 arttığının belirtildiği açıklamada, Arjantin'de cuma gününden bu yana 34, Avustralya'da 1, Tayland'da 4 kişinin öldüğü kaydedildi.

GÜNEY AFRİKA'DA 11 YENİ VAKA
Bu arada Güney Afrika'da 11 yeni vaka görülmesiyle ülkedeki domuz gribi vaka sayısının 29'a çıktığı bildirildi.

Sağlık Bakanlığı sözcüsü, yeni vakaların geçen hafta Johannesburg'da düzenlenen spor etkinliğiyle bağlantılı olduğunu belirterek, hastaların tamamının turnuvaya katılan farklı bölgelerden gelen erkek öğrenciler olduğunu kaydetti.

"DOMUZ GRİBİ İLE MÜCADELE İÇİN 1 MİLYAR DOLAR GEREKEBİLİR"
Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-mun, domuz gribiyle mücadele için yılın geri kalan bölümünde 1 milyar dolardan fazla kaynak gerekebileceğini söyledi.

Ban Ki-mun, Cenevre'de gazetecilere yaptığı açıklamada, yardım fonlarının beklenilen düzeyde olmadığını belirterek, hastalığın yayılması durumunda yoksul ülkelere aşı ve antiviral ilaçlar sağlanması için daha fazla maddi kaynak gerektiğini kaydetti.

Salgının bugüne kadarki hafif seyrinin hep böyle kalacağının bir garantisinin bulunmadığına işaret eden Ban, domuz gribinin, küresel dayanışma gerektiren dünya çapında bir sorun olduğunu belirtti.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre, domuz gribi dünya çapında 94 bin 512 kişiye bulaştı, bu hastalıktan 429 kişi öldü. Uzmanlar hasta sayısının, tespit edilenden çok daha fazla olmasından endişe duyuyor.

BİZE ULAŞIN