Bağış kutusundan servet çıktı

Kanada'da bir kilisenin bağış kutusuna değersiz olduğu düşüncesiyle bırakılan iki tablo, açık artırmada toplam 159 bin 100 Kanada Dolarına (212 bin TL) satıldı.

Satış, halkın bağışladığı kullanılmış giyecek, süs, ev ve iş eşyalarını temizleyip bakımdan geçirdikten sonra kendisine ait satış noktalarında çok ucuz fiyatlara satan Goodwill Kilisesi'nin Toronto'nun Dundas Caddesi'ndeki biriminde bayram havası yaşanmasına neden oldu.

Bağış kutusuna bırakılan eşyaları, çalışanlarla birlikte gözden geçiren Şube Müdürü Helen Zhuang, iki yağlıboya tablonun ilgisini çektiğini söyledi. ''Gerçek birer sanat eseri oldukları ilk bakışta belli oluyordu'' diyen Zhuang, bir uzmana yaptırılan kontrolden sonra tabloların 19. yüzyıl ressamlarından Federico Del Campo'ya ait orijinal eserler olduğunun anlaşıldığını anlattı. Zhuang, ''Bugüne kadar bağış kutularından birçok sürpriz çıktı ama bu defaki oldukça özeldi'' dedi.

Waddington's Müzayede Evinde düzenlenen açık artırmada tablolardan biri 80 bin 700 diğeri de 78 bin 400 dolara adı açıklanmayan Avrupalı bir sanatsever tarafından satın alındı.

Peru'da 1837'de doğan Federico Del Campo, ömrünü, çocuk yaşta geldiği İtalya'da tamamladı. Öldüğü 1927 yılına kadar birçok tabloya imza atan Del Campo'nun eserleri, Avrupa'daki müzayedelerde ortalama 300 bin dolara alıcı buluyor.

BİZE ULAŞIN