Comandante'ye karşı Berlus-kozy

Latin Amerika'dan boynunda yılan dövmeli, tipik fakat karizmatik sağcı bir lider adayı yükseliyor. Berlusconi ile Sarkozy karışımı melez Narvaez, Arjantin'de başkanlığa yürüyor

Biraz Sarkozy, biraz Berlusconi... Üzerine biraz Kolombiya kahvesi katın ve Latin Amerika'nın deli kanını ekleyin. Ortaya, boynunda kocaman bir yılan dövmesiyle Arjantin'de seçimlere giren 55 yaşında "deli" "kanlı" bir melez çıkıyor: Francisco De Narvaez. Arkasına kahvenin baş döndüren aroması ve futbolun coşkusunu alan karizmatik siyasetçi, hakkındaki uyuşturucu ticareti iddialarına rağmen 28 Haziran seçimlerinden zaferle çıktı. Devrimci Latin kıtasında "normal" ötesi medya patronu De Narvaez, "comandante" (komutan) devrinin bittiğini ilan etti. "Yaşasın Berlus-kozy ekolü" diyen Francisco De Narvaez, Latin Amerika'nın sağ kanadının simgesi olması beklenen özelleştirme yanlısı, "Amerikanvari" yeni siyasi karakteri.

MEDYA PATRONU

Latin Amerika kimleri görmedi ki? Che Guevara, Juan Domingo Peron, Raul Alfonsin, Fidel Castro, Lula da Silva, Hugo Chavez, Salvador Allende, Augusto Pinochet... Sinema yıldızlarını aratmayan görüntüsü ve yaşantısıyla, bu efsane isimlerle ortak hiçbir yanı olmayan yakışıklı adam; geçtiğimiz hafta Arjantin'i "karı-koca" yöneten Kirschner çiftinin tahtını salladı. De Narvaez, tipik bir Kolombiyalı kahvecinin oğlu olarak Bogota'da doğdu. Üç yaşında geldiği Arjantin'de iş hayatına 17 yaşında büyükbabasının süpermarketinde çalışarak başladı. 10 yıl sonra şirket artık bir marketler zinciriydi, kendisi de o zincirin CEO'su. İlk sıçramasını 2002'de ülkenin en büyük gösteri merkezlerinden La Rural'a ortak olarak yaptı. Ardından 2007'de America TV, ülkenin en çok okunan gazetesi Clarin ve Ambito Financiero'yu satın alarak medya patronu oldu. Artık ultra lüks yaşayan zengin bir elitti ve ikinci eşi olarak güzeller güzeli manken Agustina Ayllon ile evlendi.

ORTA SINIFIN TEMSİLCİSİ

De Narvaez ülkenin "en zenginler" listesine girdiği 2000'li yılların başında, eski Devlet Başkanı Carlos Menem'in Adaletçi (Peronist) Parti'sine destek vererek politikaya atıldı. Dört yıl önce bir Peronist olarak Buenos Aires'ten milletvekili seçildi. Koalisyon Union-PRO Partisi milletvekili olarak 28 Haziran'daki ara seçimlere giren De Narvaez, Arjantin'in en popüler futbol takımı Boca Juniors'ın sahibi Buenos Aires Belediye Başkanı Mauricio Macri'nin de tam desteğini aldı. Buenos Aires eyaletinden kendisi gibi kongreye aday olan Nestor Kirschner'i az farkla yenilgiye uğrattı. Özelleştirme politikası ve tarım üreticilerine ihracat vergilerinde indirim vaadiyle oyları orta sınıf ve işçilerden topladı. Sürprizlerle dolu De Narvaez, seçimlere birkaç gün kala, "Halka hizmet veren bazı kurumları kamulaştıralım" diyerek, liberal koalisyon ortağını bile şaşırttı. Peronist Kirschner çifti için referandum niteliğindeki Meclis seçimlerinde sağladığı başarıdan sonra, 2011'deki başkanlık seçimlerinde bu kez Bayan Başkan'ı tahtından etmeyi deneyecek.

BİZE ULAŞIN