Haber turu..

16 BM çalışanı kaçırıldı
Afganistan'da binlerce ABD askerinin "Hançer Operasyonu" sürerken BM için mayın temizleyen bir kurumda çalışan 16 Afgan, silahlı kişilerce kaçırıldı. Ülkenin güneyindeyse yol kenarına konulan bombanın patlaması sonucu 2 NATO askeri öldü. Afganistan dünyanın en fazla kara mayını bulunan ülkelerinden biri. Taliban nedeniyle temizlenemeyen kara mayınları nedeniyle her ay yaklaşık 50 kişinin mayınlar yüzünden öldüğü ya da sakat kaldığı kaydediliyor.

G-8 Zirvesi'nde deprem paniği
İtalya'nın L'Aquila kenti çarşamba günü başlayacak ve 2 gün sürecek G-8 Zirvesi'ne ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. 6 Nisan'daki deprem sonrası yerle bir olan kentte son günlerde arka arkaya yaşanan depremler İtalyan hükümetini endişelendiriyor. Her ne kadar görevliler liderlerin kalacağı kışlanın dayanaklı olduğunu söylese de, olası bir deprem halinde devlet başkanlarının nasıl kurtarılacağına dair planlar yapıldı. Bir deprem halinde liderlerin helikopterlerle Roma'ya transferi planlanıyor. First Lady'lerin ise Roma'da kalması kararlaştırıldı. Ayrıca G-8 liderlerine L'Aquila'ya ulaştıklarında olası deprem durumunda yapmaları gerekenler anlatılacak. Yasemin TAŞKIN / ROMA

'İsrail' in yoluna çıkmayız'
ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, "İran'ın nükleer tehdidinin ortadan kaldırılması için askeri müdahalenin gerekliliğine inanması halinde İsrail'in yoluna çıkmayız" dedi. ABC televizyonuna konuşan Biden, ABD'nin, başka bir bağımsız ülkeye ne yapıp yapmayacağını söyleyemeyeceğini, gerek İran gerekse diğer konularda kararın İsrail yönetimine ait olduğunu söyledi. İsrail ve ABD, İran'ı, "nükleer enerji programı kılıfı altında silah geliştirmeye çalışmakla" suçluyor.

Devrik lider Zelaya döndü
Honduras'ın devrik Devlet Başkanı Manuel Zelaya ülkesine döndü. Havaalanında Zelaya'yı karşılamak için yaklaşık 30 bin kişi toplandı. Zelaya yanlılarıyla geniş güvenlik önlemleri alan askerler arasında çıkan çatışmada 2 kişi öldü, en az iki kişi de yaralandı. Zelaya, uçağının inişinden sadece bir kaç dakika önce kendisini tutuklamak için bekleyen askerlere uçaktaki muhabirler aracılığıyla seslenerek, "Allah, Honduras halkı ve adalet için" yeniden kendine sadık olmalarını istedi.

İran saldırısı için şok iddia
İngiliz Sunday Times gazetesi, Suudi Arabistan'ın, ileride İran'ın nükleer tesislerine yapılacak herhangi bir saldırıda, İsrail jetlerinin hava sahasını kullanmasına izin verdiğini öne sürdü. Habere göre konu, İsrail'in istihbarat örgütü Mossad'ın Başkanı Meir Dagan, bu yılın başlarında Suudi yetkililerle yaptığı görüşmelerde netlik kazandı. İsrailli bir savunma yetkilisi iddiayı doğrulasa da İsrail Başbakanlığı, "haberin tümüyle yalan ve temelden yoksun" olduğunu belir terek yalanlama yayımladı.

BİZE ULAŞIN