Honduras'ta sokağa çıkma yasağı

Honduras'ın devrik Devlet Başkanı Manuel Zelaya'nın ülkeye inişinin engellenmesinin ardından sokağa çıkma yasağı başlatıldı.Her gece yerel saatle gece 10'da başlayan yasak bu akşam üç saat öne çekildi.

Zelaya'nın uçağının Honduras'taki Tegucigalpa Havaalanına inişinin engellenmesinin ardından, polis araçları binlerce göstericiyi dağıttı ve sokağa çıkma yasağını uygulamaya koydu.

Nikaragua'ya iniş yapan Zelaya, beraberindeki Telasur televizyonu muhabirine verdiği demeçte, ''Bu durum karşısında, daha önce planladığımız gibi komşu ülkelerin devlet başkanlarıyla bu bölgede bir araya geleceğiz'' dedi.

Zelaya Birleşmiş Milletler, Amerika Devletleri Örgütü, ABD ve Avrupa ülkelerine yaptığı çağrıda, ''Bu baskıcı rejime karşı bir şeyler yapılmasını'' istedi.

''Acil bir çözüm bulmalıyız'' diyen Zelaya, daha sonra Nikaragua Devlet Başkanı Daniel Ortega ile buluştu. Zelaya, El Salvador'da Arjantin, Paraguay ve Ekvador Devlet Başkanları ve Amerika Devletleri Örgütü Genel Sekreteri bir araya gelerek durum değerlendirmesi yapacak.

Zelaya'nın yanısıra, Paraguay ve Arjantin devlet başkanlarıyla Amerikan Devletleri Örgütü Genel Sekreteri Jose Miguel Insulza da ayrı uçaklarla Honduras'a doğru yola çıkmıştı.
BİZE ULAŞIN