Obama Rusya'da

ABD Başkanı Barack Obama'nın uçağı Moskova Vnukova-2 havalimanına iniş yaptı. Yağmurlu bir günde Moskova'ya gelen Obama'ya kolunu incittiği için ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton eşlik edemiyor.

Obama için hazırlanan iki zırhlı Cadillac marka araç ve beraberindeki heyet Kremlin'e doğru hareket etti. Rusya hava sahasında da uçuşların sınırlandırıldığı kaydediliyor. Obama'nın havalimanından Kremlin'e kadar gideceği istikamet üzerinde on binden fazla güvenlik görevlisi yerleştirildi. Obama Kremlin duvarlarında yer alan Meçhul Asker Anıtı'na çelenk bırakarak temaslarına başladı.

OBAMA'YA MOSKOVA'DA 'SOĞUK' KARŞILAMA
ABD Başkanı Barack Obama'nın Moskova temasları soğuk hava esprisi ile başladı. Kremlin sarayında Obama ile bir araya gelen Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, fazlaca sıcak olmayan havanın çalışma için faydalı olduğunu söyledi. Yağmurlu olan Moskova'da hava sıcaklıkları artı 10-11 dereceyi gösteriyor.

Görüşmelerin güzel olacağını hissetiğini söyleyen Obama, Medvedev'e ve Rus halkına davet için teşekkür etti. Soğuk havaların çalışma için verimli bir zaman olduğunu kaydeden Medvedev, "Sokaklar soğuk. Verimli bir çalışma imkanı var." değerlendirmesinde bulundu. Obama da içerde çalışmanın bu havada daha iyi olduğu şeklinde cevapladı.Obama'nın 2005 yılında Rusya ziyaretinde hava sıcaklığının 26,6 derece olduğu belirtiliyor.

OBAMA RUSYA'YI FÜZE KALKANINA DAVET ETTİ
ABD Başkanı Barack Obama ile Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev'in resmi görüşmeleri başladı.

Nükleer silahlarda indirim çerçeve anlaşması ve Afganistan askeri malzeme sevkiyatı konusunda anlaşmaların TSİ 17:00'da parafe edilmesi bekleniyor. İkili ilişkilerde en büyük sorunu oluşturan Washington'un Doğu Avrupa'ya yerleştirmeyi planladığı füze kalkanı projesi ile ilgili olumlu gelişmeler yaşanıyor.

Obama ziyaret öncesi muhalif gazete Novaya Gazeta'ya verdiği demecinde, Rusya'nın da bu projeye dahil olabileceğini açıkladı. Obama, "Avrupa'da füze kalkanı ile ilgili çalışmaların nasıl şekilleneceğine henüz karar vermedik. Ben, Rusya'nın da projenin partnerlerinden biri olmasını umuyorum." dedi.Obama kendisinin ve Medvedev'in sıkı çalışması durumunda, iki ülke ilişkilerinde, farklılıklardan çok ortak noktaların öne çıkabileceğini söyledi.

RUSYA VE ABD, NÜKLEER SİLAHLARIN AZALTILMASI ANLAŞMASININ TASLAĞI ÜZERİNDE ANLAŞTI
Moskova ve Washington'ın, ABD Başkanı Barack Obama ve Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev tarafından açıklanması beklenen nükleer silahların azaltılmasıyla (START) ilgili anlaşmanın taslak metni üzerinde uzlaştıkları bildirildi.

Rusya Dışişleri Bakanlığından adı açıklanmayan bir kaynak Rus İnterfaks ajansına yaptığı açıklamada, iki ülke heyetleri arasında yürütülen görüşmelerde anlaşma taslağının metni üzerinde uzlaşıya varıldığını söyledi.

Medvedev ve Obama'nın, iki ülke heyetlerinin uzlaştığı çerçeve anlaşmasını bu akşam Kremlin'de açıklaması ve iki ülke müzakerecilerine, aralık ayına kadar anlaşmayı imzaya hazırlamaları konusunda talimat vermesi bekleniyor.

Uzun menzilli nükleer silahların sayısını belirleyen START-1 anlaşması aralık ayında sona erecek ve yeni anlaşma START-1'in yerini alacak.

OBAMA KASPAROV'LA DA GÖRÜŞECEK
ABD Başkanı Barack Obama'nın Moskova'ya gelişine saatler kala, programı da netleşti. Obama ve Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev ikili görüşmenin ardından heyetler arası görüşmeye geçecek ..Yıl sonunda süresi dolacak nükleer silahsızlanma çerçeve anlaşma ve Afganistan'a silah sevkiyatında Rusya topraklarının kullanılması ile ilgili anlaşmalar bugün netleşecek.

İki liderin düzenleyeceği ortak basın toplantısına bine yakın basın mensubunun katılması bekleniyor.

Obama ve Medvedev eşleri ile birlikte akşam yemeği yiyecek. NATO'nun genişlemesi, ABD'nin Doğu Avrupa'ya yerleştirmeyi planladığı füze kalkanı ve enerji rekabeti nedeni ile ilişkiler son yıllarda gerilmişti.

Medvedev görüşmelerle ilgili yaptığı değerlendirmede 'temkinli iyimser' olduğunu söyledi.

Obama, Rusya Başbakanı Vladimir Putin'le yarın sabah kahvaltısında bir araya gelecek. Putin'in sözcüsü Dmitri Peskov, Putin'in Obama'ya iki ülke ilişkilerindeki tecrübelerini aktaracağını söyledi. Peskov'a göre, görüşmenin ardından Obama'nın Putin'le ilgili düşünceleri değişecek. Putin'le görüşmesinin ardından Obama, Yüksek Ekonomi Okulu'nun mezuniyet törenine katılacak. Obama'nın burada bir konuşma yapması bekleniyor.

Anamuhalefet Komunist Parti lideri Gennady Zyuganov, 'Dayanışma' lideri Boris Nemtsov ve Yabloko'dan Sergey Mitrokhin'le bir araya gelecek. Obama, sık sık gösterilerde göz altına alınarak gündeme gelen Garry Kasparov'la da görüşecek. Kasparov Obama ile gerçekleşecek görüşmesini, ziyaretin en önemli olayı olarak değerlendirdi.

Medvedev ve Obama Manej Kongre Merkezi'nde Rus ve Amerikan iş dünyasına hitap edecek. LUKoil, Basel, VEB, Boeing, ExxonMobil, PepsiCo ve Coca-Cola gibi dev firmaların temsilcilerinin yer aldığı 700 iş adamı toplantıda yer alacak.

Obama ve Medvedev'in salı akşamı tekrar baş başa bir görüşme yapacak. ABD Başkanı'nın İtalya'da gerçekleşecek G-8 zirvesine katılmak üzere Çarşamba sabah Moskova'dan ayrılması bekleniyor.

BİZE ULAŞIN