Çılgın festival başladı

İspanya'nın kuzeyindeki Navarra bölgesindeki Pamplona kentinde her yıl yapılan ve boğaların insanlarla birlikte sokakta koşturmalarıyla ünlü San Fermin festivali başladı.

Her yıl olduğu gibi Pamplona belediye binasının balkonundan bir belediye meclis üyesinin "Pamplonalılar Yaşasın San Fermin!" diyerek, havai fişeği ateşlemesiyle resmen başlayan festival, 14 Temmuz Salı gecesi sona erecek.

*ÇILGIN FESTİVALDEN KARELER İÇİN TIKLAYINIZ!

Orta Çağ döneminde ilk, ticari fuar olarak başlayan San Fermin Festivali, bölge halkını ticaret amaçlı olarak bir araya getirmeyi hedeflerken, köylüler de boğalarını kente getirip boğa güreşi olana kadar burada bekletiyordu. Boğaları ahıra kapatabilmek için halkın boğaların arkasından koşturmasıyla başlayan gelenek, daha sonra boğaların ahırdan boğa güreşi arenasına götürülmesi olarak değiştirildi.

Akşam arenaya çıkacak boğalar, yarından itibaren 8 gün boyunca her sabah saat 08.00'de 825 metrelik yolda insanlarla birlikte koşacak.

Boğaların sokakta koşturmalarından dolayı bu zamana kadar 13 kişi aldığı boynuz darbelerinden hayatını kaybetti.

Bu arada nüfusu 196 bin olan Pamplona kenti, turizm için büyük gelir sağlayan festival süresince 2.5 milyona yakın kişiyi ağırlıyor. Ekonomik krizden dolayı festivalin bütçesinde geçen yıla oranla yüzde 10 kısıtlamaya gidildiği açıklanırken, 9 gün boyunca toplam 592 kültürel etkinlik yapılacağı ve 2930 güvenlik görevlisinin çalışacağı bildirildi.

BİZE ULAŞIN