Yemen'de halka açık idam

Küçük bir erkek çocuğa tecavüz edip öldürmekten suçlu bulunan 22 yaşındaki berber, Yemen'in başkenti Sana'da yüzlerce kişinin gözü önünde idam edildi

Yemen'de 11 yaşındaki erkek çocuğa tecavüz etmek ve öldürmekten suçlu bulunan bir kişi dün kurşuna dizilerek idam edildi. Resmi Yemen ajansının haberine göre, 22 yaşındaki berber Yahya Hüseyin'in cezasının başkent Sana'da infaz edildi.

SUÇUNU İTİRAF ETMİŞTİ

Haberde yer alan fotoğraflarda, infazı aralarında kurbanın yakınlarının da bulunduğu yüzlerce kişinin izledi. Elleri arkadan bağlı mahkumun yere serilmiş kırmızı bir örtünün üzerine yüzü koyun yattığı ve makineli tüfekli bir polis memurunun da idamı gerçekleştirmek üzere Yahya Hüseyin'in başında beklediği görüldü. Aralık 2008'de tutuklanan berber, ülkenin başkenti Sana'da saçını kestirmek için dükkanına gelen 11 yaşındaki Hamdi Abdullah adlı çocuğu, tecavüz ettikten sonra öldürdüğünü ve parçalara ayırdığı cesedi başkentin dışında bir yere attığını mahkemede itiraf etmişti.

BU YILKİ 5. İDAM

AFP haber ajansına göre ise bu infazla beraber Yemen'de bu yıl idam edilen kişi sayısı 5'e çıkmış oldu. İngiltere merkezli Uluslararası Af Örgütü'nün 2008 yılında yayımladığı bir rapora göre 2007 yılında ülkede en az 15 kişi idam edilmişti.

BİZE ULAŞIN