"ABD ve Rusya, en dindar ülkeler"

ABD Başkanı Barack Obama, resmi temaslarının ardından Rusya Ortodoks Kilisesi Patriarkı Kiril ve eski Sovyet lideri Mihail Gorbaçov'la bir araya geldi. Obama, Kiril ile görüşmesinde, ABD ve Rusya'nın en dindar iki ülke olduğunu söyledi.

Görüşmede Kiril, 2 ülke Hristiyan toplumları arasında diyalogun çok önemli olduğuna dikkat çekerek, "İki ülke kardeş olmalı." dedi. Kiril, Rusya'da birçok kimsenin ABD'nin yeni başkanını iki ülke ilişkilerinin gelişimini sağlayan bir kişi olarak gördüklerini belirtti.

Obama da cevaben, "ABD ve Rusya, aynı Hristiyan değerler sistemine sahip. Bizler en dindar ülkeleriz." değerlendirmesinde bulundu. Obama, Hristiyan birliğini teşvik eden çalışmalarından dolayı da Kiril'e teşekkür etti.

Obama-Gorbaçov görüşmesi de Rusya Ekonomi Okulu'nda gerçekleşen törenin ardından yapıldı.Gorbaçov ile 15 dakika birlikte olan Obama, eski liderden iki ülke ilişkileri ile ilgili tecrübelerini dinledi.

Obama'nın Moskova turunun ikinci gününde, Kızıl Meydan'da küçük bir grup protesto gösterisi gerçekleştirdi. ABD Başkanı Obama'ya seslerini duyurmak isteyen grup eski oligark Mihail Hodorkovski'nin adil yargılanmadığını iddia etti. Kızıl Meydan'da pankart açarak gösteri yapan gruba polis müdahale etti.

Kısa sürede göstericiler meydandan uzaklaştırılarak, göz altına alındı.
BİZE ULAŞIN