Çinlilerden Uygurlara: Kökünüzü kurutacağız

Uygur Türklerinin protestoları dün de gün boyu sürdü. Ancak Han Çinlisi bir grup Uygurlara baltalarla saldırdı. "Kökünüzü kurutacağız" diyen grupla Türkler çatıştı

Çin'in kuzeybatısındaki Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nin başkenti Urumçi'de hafta sonu başlayan olaylar dün de devam etti. Resmi açıklamalara göre 156 kişinin öldüğü, 800'den fazla kişinin yaralandığı, bin 500'e yakın kişinin tutuklandığı Uygur Türklerinin protesto gösterisi sonrası dün de şehrin sokakları hareketli saatler yaşadı. Sabah saatlerinde sayıları 300'ü bulan Uygurlar meydanda protesto gösterisi yaptı.

*İŞTE VAHŞETİN FOTOĞRAFLARI!

KADINLAR HESAP SORDU
Çinli yetkililerin 60 dolayında yabancı basın mensubunu şehre getirmesini fırsat bilen Uygurlar şehrin dört bir tarafını saran asker ve polisle karşı karşıya geldi. Çoğu kadınlardan oluşan kalabalık bir gün önceki olaylar sonrası akşam eve gelmeyen eşleri, kardeşleri ve yakınlarının durumu hakkında bilgi istedi. Kadınlar "Kocalarımız nerede hesap verin" diye bağırdı. Tutuklananların, ölenlerin ve yaralıların kimliklerinin açıklanmasını istedi. Ancak sabah saatlerinde yaşanan bu gerilim birkaç saat sonra yaşananın yanında bir hiç olarak kaldı. Han Çinlisi yüzlerce kişi ellerinde balta, satır, sopa ve çekiçlerle Uygur Türklerinin peşine düştü.

*ÇATIŞMALARDAN KARELER İÇİN TIKLAYINIZ!

"İSYANCILARLA SAVAŞACAĞIZ"
Polis ve asker Uygur Türklerinin yoğun yaşadığı yerlerde barikat kursa da kalabalık bir grup Uygurlarla karşı karşıya geldi. Sayıları bini bulan Han Çinlilerinden oluşan ve "Uygurların kökünü kurutun", "Ülkemizi Uygurlardan temizleyin" sloganları atan öfkeli kalabalıkla Uygur Türkleri çatıştı. Han Çinlileri, kendilerini ve mal mülklerini Uygurlara karşı savunduklarını anlatıyorlar. Bir Han Çinlisi, "Artık saklanmayacağız. İsyancılar gelirse onlarla savaşacağız." dedi. Gün boyunca gerilimin tırmanması ardından Çin yetkilileri Urumçi'de gece sokağa çıkma yasağı ilan etti. Kentte internet erişimi de kısmen engelleniyor. Öte yandan, olayları yakından takip eden Ankara Çin maslahatgüzarını Dışişleri'ne çağırdı. Dışişleri sözcüsü Burak Özüergin "Olaylardan duyduğumuz kagı ve üzüntüyü ilettik" dedi.

"90 UYGUR ÖLDÜ"
Han Çinlileri gerilimden Uygur Türklerini suçluyor. Hafta sonu mağazalara saldıran, evlerini, arabalarını yakan Uygur Türklerinin kendilerini yok etmeye çalıştıklarını ve "90 Çinlinin öldüğünü" iddia ediyor. Çinliler "Türkler bizi zehirleyecek diye korkudan su bile içmiyoruz" diyor.

BİZE ULAŞIN