Somali'de Türk gemisi kaçırıldı

Somali'de Türk bayraklı ''Horizon-1'' adlı yük gemisi, korsanlar tarafından kaçırıldığı bildirildi.

Suudi Arabistan'dan Ürdün'e giden, ''Horizon-1'' adlı yük gemisine, TSİ 08.15'te deniz haydutları saldırdı. 33 bin metrik ton sülfür yüklü geminin korsanlar tarafından ele geçirildiği bildirildi.

23 Türk mürettebatın bulunduğu gemi ile bağlantı kurulamadığı ve gemide bulunan uydu telefona yanıt verilmediği ifade edildi.

Korsanların, herhangi bir talepte bulunmadıkları da kaydedildi.Yaklaşık bir aydır bölgede bulunan Türk savaş gemisi Gediz Firkateyni, duruma müdahaleye hazırlanıyor.

"GEMİDE BULUNAN 23 MÜRETTABATIN DA DURUMU İYİ"
Somali'de kaçırılan Türk Gemisi'nin sahibi Horizon Denizcilik İç ve Dış Ticaret A.Ş. yetkilileri, gemide bulunan 23 mürettabatın silahlı 3 korsan tarafından alıkonulduğunu söyledi. Şirket yetkilileri mürettebatın durumunun iyi olduğunu belirtti.

Somali'de korsanlar tarafından kaçırılan Horizon 1 adlı geminin sahibi, Horizon Denizcilik İç ve Dış Ticaret A.Ş yetkilileri son durum hakkında bilgi verdi. Firmanın Kozyatağı'nda bulunan merkezinde basın mensuplarının sorularını cevaplayan Personel Müdürü Ömer Özgür, gemide bulunan 23 mürettebatın 3 korsan tarafından alıkonulduğunu söyledi. Geminin uzun yol kaptanı Mustafa Ulusoy'la birkaç dakika önce konuştuklarını belirten Özür, mürettebatın durumunun iyi olduğunu söyledi.

''HORİZON-1'' ADLI YÜK GEMİSİNİ ELE GEÇİREN SİLAHLI DENİZ HAYDUTLARININ 5 KİŞİ OLDUĞU BİLDİRİLDİ

''Horizon-1'' adlı kuru yük gemisini ele geçiren silahlı deniz haydutlarının 5 kişi olduğu, geminin Somali karasularına doğru yönlendirildiği bildirildi.

Suudi Arabistan'dan Ürdün'e giden, ''Horizon-1'' adlı yük gemisi, TSİ 08.15'te silahlı 5 deniz haydudu tarafından ele geçirildi. ''Horizon-1'' gemisinin bağlı bulunduğu Horizon Denizcilik İç ve Dış Ticaret A.Ş'nin Personel Müdürü Ömer Özgür, gemiye saldırıda bulunanların silahsız 3 deniz haydudu olduğunu bildirmişti.

23 Türk mürettebatın bulunduğu gemi ile hala bağlantı kurulamadığı ve deniz haydutlarının, herhangi bir talepte bulunmadıkları da öğrenildi. Deniz haydutlarının, gemiyi Somali karasularına doğru yönlendirdiği de kaydedildi.

DAHA ÖNCE DE TEHLİKE ATLATMIŞTI

''Horizon-1'' kuru yük gemisi, Ukrayna'dan Çin'e giderken, 19 Mart'ta tehlike atlatmıştı. ''Horizon-1'', Aden Körfezi'nde seyir halindeyken, 5-6 mil yakınında bulunan Hollanda bayraklı ''Titan'' adlı gemi deniz haydutlarınca kaçırılmış, bunun üzerine gemidekiler yakınlarında deniz haydutlarına ait botların görüldüğünü ve diğer haydutların ''Titan''a çıktıklarını Denizcilik Müsteşarlığı Ana Arama Kurtarma Koordinasyon Merkezine iletmişti.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ile irtibat kurularak bölgede bulunan NATO güçlerine ait bir savaş gemisi olay yerine yönlendirilmiş, daha sonra uydu telefonuyla gemiyle kurulan bağlantıda, geminin kaptanı, kendilerine doğru bir savaş gemisinin gelmesi üzerine tehlikeli durumun ortadan kalktığını bildirmişti.

BİZE ULAŞIN