"Darbeciler 24 saat içinde çekilsin"

Honduras'ta darbeyle ülkesinden uzaklaştırılan devrik Devlet Başkanı Manuel Zelaya, "önümüzdeki 24 saat içinde darbecilerin iktidardan çekildiklerini açıklamalarını umduğunu" bildirdi.

Kosta Rika'da bulunan Zelaya, gazetecilere yaptığı açıklamada, karşı tarafla görüşmesinde yalnızca görevine geri dönmesi konusunu ele alacağını söyledi. Kosta Rika'da müzakere için bulunmadığını aktaran Zelaya, geçen ay kendisini iktidardan uzaklaştıran darbenin dünya genelinde kınandığını ifade etti. Zelaya, "darbeci hükümetin gün içinde iktidarı kendisine teslim ettiklerini açıklamalarını beklediğini, böyle bir olayın Latin Amerika'da demokrasi için çok onurlu bir şey olacağını" anlattı. Manuel Zelaya, Kostarika Devlet Başkanı Oscar Aries'in, taraflar arasında arabulucu olmasının ardından bu ülkeye gelmişti.

Darbenin ardından geçici devlet başkanlığına getirilen Roberto Micheletti de Kosta Rika görüşmelerinde devrik devlet başkanının iktidara dönmesi konusunu müzakere etmeyeceklerini, Zelaya'nın görevden uzaklaştırılmasının anayasayı savunma amaçlı olduğunu iddia etti.

ABD, YARDIMLARI DURDURDU
ABD, Honduras'a askeri yardım programlarını durdurdu. ABD'nin Tegucigalpa Büyükelçiliğinden yapılan açıklamada, Washington yönetiminin Honduras'a 16,5 milyon dolarlık askeri yardım programlarını askıya aldığı belirtildi. Darbe nedeniyle bu ülkeye yapılan 180 milyon dolarlık yardımın da risk altında olduğu kaydedildi.

Devlet Başkanı Manuel Zelaya, 28 Haziran'da askeri darbeyle devrilerek ülke dışına sürülmüştü. Darbe, uluslararası kamuoyunun tepkisini çekmişti.

BİZE ULAŞIN